Drewno to naturalny i trwały materiał, który służy człowiekowi od zawsze. To właśnie z drewna tworzono pierwsze narzędzia oraz budowano schronienia. Drzewo spalane w ogniskach ratowało ludzi przed zimnem i przed ciemnością.
Mogłoby wydawać się, że drewno to jeden z najlepszych naturalnych materiałów na meble oraz urządzanie wnętrz. I to prawda! Jednak, by upewnić się, że do sprawy podchodzimy ekologicznie i całościowo, musimy wziąć pod uwagę o wiele więcej aspektów oradz odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jakiego rodzaju drewno zostało użyte do produkcji danego mebla?
- Skąd ono pochodzi i czy jest transportowane z daleka?
- Czy jest nowe, a może pochodzi z obiegu wtórnego?
- Czy wiąże się z masową wycinką lasów?
- Ma odpowiednie certyfikaty?
- Jakich substancji użyto do malowania i konserwacji? Czy są to surowce naturalne, czy chemiczne?
Takie informacje powinien przekazać nam producent lub sprzedawca. Jeśli na stronie internetowej lub w sklepie nie znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, warto zgłosić się bezpośrednio do danej firmy lub stolarza.
Tak, jak w przypadku każdego materiału, drewno drewnu nierówne. Nie wchodząc w szczegóły, który rodzaj jest najlepszy na różne meble, zdecydowanie najbardziej przyjaznym Ziemi rozwiązaniem jest kupowanie przedmiotów wykonanych z drewna z odzysku. Ponowne wykorzystanie już istniejącego materiału oszczędza nie tylko lasy, ale również dużą część produkcji.
Coraz więcej stolarni i manufaktur używa drewna z drugiego obiegu, które dostają od fabryk i stolarzy. Wykorzystują pozostałości po dużych produkcjach. Ten użyteczny materiał zostałby wyrzucony, spalony lub po prostu by zgnił. Zamiast tego powstają z niego nowe rzeczy. Niektóre polskie marki poszukują nietypowego drewna o ciekawej fakturze. Odwiedzają stare stodoły, opuszczone domy i warsztaty, by pozyskać wyjątkowy materiał z historią.
Drewno certyfikowane
Jak sprawdzić, czy drewno pochodzi z legalnych źródeł? Najlepiej jest zweryfikować jego dokumentację. Tylko certyfikat daje gwarancję pochodzenia surowca oraz zapewnia o jego dobrej jakości i trwałości. Najbardziej popularnym certyfikatem dla drewna i papieru w Unii Europejskiej jest FSC (Forest Stewardship Council). Gwarantuje on, że surowiec:
- Podlega aktualnym przepisom UE w każdej fazie produkcji, przetwarzania, jak również handlu
- Pochodzi z legalnego źródła
- Spełnia normy dotyczące bezpieczeństwa i jakości
- Nie pochodzi z terenów zagrożonych
- Jest pozyskiwany z certyfikowanego lasu, który zapewnia różnorodność biologiczną, korzystnie wpływa na miejscową ludność, szanuje pracowników oraz zapewnia rentowność ekonomiczną
- Podlega identyfikacji, segregacji, kontroli oraz posiada odpowiednią dokumentację
- Nie pochodzi z drzew modyfikowanych genetycznie
Kolejnym certyfikatem jest PEFC (Chain of Custody of Forest-based Products), czyli Łańcuch Dostaw Produktów Zawierających Surowce Leśne. Taki dokument zapewnia szereg warunków, które muszą być spełnione na każdym etapie produkcji. Wyklucza on firmy, których drewno:
- Pochodzi z niezidentyfikowanych obszarów leśnych
- Którego pozyskiwanie odbywa się w sposób niezrównoważony
- Wpływa negatywnie na przekształcanie się lasów
- Zagraża różnorodności biologicznej
Drewno jest pięknym surowcem jednakże należy pamiętać o tym, że estetyka nie jest jego najważniejszą funkcją.
Mikołaj Pierko ze Stolarni Dęborzyce
To ważne zdanie stolarza Mikołaja Pierko ze Stolarni Dęborzyce jest kwintesencją ekologicznego podejścia do designu. Funkcją surowca, jakim jest drewno, nie jest tylko spełnianie naszych estetycznych potrzeb. Powinniśmy mieć na uwadze jego pochodzenie oraz wpływ wycinki na sytuację danego ekosystemu. Stolarnia Dęborzyce korzysta wyłącznie z materiału pozyskanego z drzew, które osiągnęły wiek rębności. Drewno pochodzi z lasów, które mają certyfikaty FSC oraz PEFC. Ważna jest również lokalizacja. Wybór lokalnych lasów pozwala zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem surowca. Wszystkie misy powstają z jednego kawałka drewna, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe niż przedmioty wyrabiane ze sklejonych kolejno warstw. W stolarni nic się nie marnuje – produkty uboczne jakim są wióry, zostają użyte przy pakowaniu jako wypełniacz i zabezpieczenie misy. Dodatkowo, do impregnacji Mikołaj używa wyłącznie naturalnych olei i wosków, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością.
Patrząc na biurka, szafy i komody od Minko.co, pierwsze co rzuca się w oczy to wspaniały design. Nowoczesne, minimalistyczne meble pasują do różnych wnętrz – zarówno do biura, jak i pokoików dziecięcych. Jednak design to nie wszystko. Minko.co, poza wspaniałymi projektami, dba o ekologię i otaczającą naturę:
- Drewno posiada odpowiednie certyfikaty
- Tworzy meble modułowe, wielofunkcyjne, które posłużą przez długie lata
- Każde biurko, szafka czy komoda wytwarzane są ręcznie przez podlaskich stolarzy oraz ślusarzy
- Firma redukuje użycie plastiku podczas wysyłki, zamieniając go na opakowania biodegradowalne
- Zamówienia dostarczane są własnym transportem, dzięki czemu minimalizuje się ślad węglowy
Namawiamy do bliskości z naturą a także do czerpania z niej energii oraz jej chronienia.
Minko.co
Drewno odzyskane
To, co dla jednych będzie odpadem, starą deską albo niepasującymi drzwiami, dla innych może stać się materiałem do tworzenia rzeczy wyjątkowych. I właśnie w taki sposób należy myśleć o surowcach z drugiego obiegu. Dzięki 43wood, drewno niewykorzystane w fabryce mebli, staje się nowymi szafkami i podstawkami. Ta manufaktura przetwarza drewniane pozostałości, które otrzymuje od zaprzyjaźnionych stolarzy oraz te znalezione we własnym ogrodzie.
A co z paletami? Ich użycie jest tak powszechne w naszym otoczeniu, że nie przywiązujemy do nich zbytniej uwagi. W supermarketach czy magazynach z palet korzysta się na porządku dziennym, często w setkach, jeśli nie tysiącach sztuk. A przecież każde kilka desek wymagało ścięcia jednej sosny! Drewno to ekologiczny materiał tylko wtedy, jeśli nie nadużywa się wycinki lasów, a każdy kawałek drewna używa się wielokrotnie. Z palet zrobione to wyroby właśnie takiego rodzaju. To rzeźby wykonane z drewna z odzysku. Inspirowane Kurpionowską Puszczą Białą oraz kulturą i tradycją zamieszkałych tam Kurpiów.
Drewno odnalezione
Często w poszukiwania wyjątkowego materiału trzeba włożyć sporo wysiłku… Jednak zawsze on popłaca, ponieważ można odnaleźć wyjątkowe deski, które mają swoją historię. Kiedyś były ścianą w starej stodole, stołem w czyimś domu lub kapliczką w lokalnej wsi. Projekt Między Drzewami opiera się właśnie na surowcach znalezionych w różnych miejscach. Materiały z rozbiórek i otrzymane od okolicznych mieszkańców, stają się zwierzętami, deskami i podstawkami. Jednym z pierwszych projektów tej manufaktury było wykorzystanie drewna ze starego młynu. Woda wyrzeźbiła w nich niepowtarzalną, bogatą fakturę. Natura nadała im wyjątkową formę i kształt.
Do tworzenia nowych projektów inspiruje mnie głównie drewno. Np. układ sęków podpowiada mi, jakie zwierzę mogłoby z danej deski powstać. Pierwsza sowa, którą wykonałam, powstała tylko dlatego, że to drewno nasunęło mi taką formę. Deska posiadała dwa sęki idealnie w miejscu oczu.
Między Drzewami
Duszę poszukiwaczy mają również stolarze ze Stolarni w Dechę. Jeżdżą po wsiach Kotliny Kłodzkiej w poszukiwaniach budynków, które nie są już zamieszkane. Jeśli nie znajdą nic w okolicy, szukają skarbów również w Internecie. Takie drewno przerabiane jest na deski, stoły i szafki. Pomaga to w redukcji marnotrawstwa dobrych materiałów, które w innym przypadku skazane są na spalenie lub zgnicie. Poza tym stolarnia przekazuje trociny do lokalnej grupy recyklingowej, która wykorzysta je ponownie, np. w ogrodach.
Naprawdę warto robić meble z drewna z odzysku, jest to wyraz jakiegoś szacunku dla zasobów planety.
Stolarnia w Dechę
Deski ze starej stodoły przerobione na minimalistyczne meble? Tak pokrótce można opisać mini form – wspaniałą inicjatywę, która przemienia drewno ze starych chat na nowatorskie meble. Materiał z odzysku stanowi 50% wykorzystanego surowca. mini form pokazuje, że nowoczesne wzornictwo nie wymaga nowych materiałów, ale wykorzystania tych już istniejących – w sposób kreatywny i innowacyjny.
Drewno czy papier?
Nie wszystkie meble są nam potrzebne na długie lata i nie chcemy ich akumulować w swoich domach lub miejscach pracy. Czasem musimy urządzić event, targi, wystawę, biuro lub mieszkanie na krótki okres. Do tego potrzebne są meble, które są trwałe i praktyczne, ale też łatwe do demontażu i recyklingu. Carton Yoga to innowacyjne studio, które produkuje meble z… kartonu. Są to zarówno dekoracje eventowe, jak i pufy, fotele i stoliki. Wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe, ale też lekkie, mobilne i wygodne. Wykonuje się je z kraftowego kartonu, który posiada certyfikat FSC. Każdy mebel podlega w całości recyklingowi. To nowatorski, ciekawy design, który jest w 100% ekologiczny.
Meble z kartonu można w całości poddać recyclingowi – 59 kg makulatury to jedno uratowane drzewo.
Carton Yoga
Kreatywność nie zna granic, dlatego poza Carton Yoga istnieją również inne inspirujące inicjatywy tych samych projektantów, np. drewniane, etniczne dekoracje ścienne Surfing Onion.
Pamiętajcie, że wymienione firmy i manufaktury to tylko przykłady pokazujące, że nawet na polskim rynku i we własnej okolicy można znaleźć wspaniałych twórców. Ciekawe projekty i oryginalne wzornictwo nie tylko odpowiadają na nasze potrzeby, ale również są przyjazne środowisku. Warto szukać oraz interesować się nietypowymi rozwiązaniami!
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.