Męska odzież jest lepszej jakości, niż damska
- Ubrania męskie są zwykle lepszej jakości, niż damskie, łatwiej można dostać ubrania z naturalnych tkanin (bawełniane koszulki, wełniane swetry i garnitury).
- Trendy zmieniają się rzadziej, dlatego mężczyźni kupują ubrania, które będą mogli nosić przez wiele sezonów, a nawet lat.
- Mężczyźni mają bardziej techniczne i praktyczne podejście do mody: szukają ubrań i dodatków z jakościowych tkanin, dobrze wykończonych, o uniwersalnym designie.
- Moda męska powoli ewoluuje, a nie zmienia się co sezon. Nie ma w niej drastycznych zmian stylu, kolorów czy krojów, dlatego łatwiej jest kompletować garderobę, kupując w różnych sezonach czy sklepach.
Oczywiście zdarzają się wyjątki…
Szczególnie w popularnych sieciówkach, które szyją dużo ubrań niskim kosztem. Dominują w nich materiały syntetyczne (głównie poliester), tkaniny naturalne są niskiej jakości, a ubrania są wykonane przez osoby, które nie dostają za swoją pracę godziwej pensji.
Sweter ZARA
85% akryl, 15% wełna
Bluza PEPCO
100% bawełna
…za 25 zł!!!
Marynarka H&M
75% poliester, 25% wiskoza
Podszewka: 100% poliester
Koszula H&M
65% poliester, 35% bawełna
Wyższa cena = lepsza jakość?
Podwójna cena ubrania nie znaczy, że płacimy za podwójną jakość. Często płacimy za metkę, a nie za trwałe, naturalne materiały czy staranne wykonanie.
Koszula LOUIS VUITTON
78% bawełna, 22% poliamid
4 350 zł
Koszulka ADIDAS ORIGINALS
59% poliester, 41% bawełna
159 zł
Smoking KUBENZ
80% poliester, 20% wiskoza
1 999 zł
T-shirt TOMMY HILFIGER
100% poliester
179 zł
Co martwi w męskiej modzie?
Pogarszający się skład ubrań! Producenci coraz częściej zastępują naturalne tkaniny poliestrem, dlatego trzeba uważnie czytać metki.
Pochodzenie materiałów oraz miejsce produkcji. Warto wspierać polskie rzemiosło i marki, które tworzą lokalnie!
Mężczyźni potrzebują więcej czasu, by przekonać się do mody z drugiej ręki — ciągle w second handach więcej jest klientek niż klientów.
Przywiązywanie dużej wagi do płci — kobiety mogą kupować w dziale męskim! Np. wełniane swetry czy luźne spodnie z kieszeniami. Sporo tych rzeczy jest unisex!
Wybory nastolatków! Trzeba ich zachęcać, by bawili się modą, ale z umiarem i by nie kupowali ubrań złej jakości, wypromowanych przez influencerów.
Polskie, etyczne marki z modą męską
TREE REBEL szyje męskie bluzy i koszulki z organicznej bawełny z certyfikatem GOTS, OCS i Oeko-Tex 100. Za każde kupione ubranie firma sadzi 10 drzew, we współpracy z polskim nadleśnictwem.
Designerskie ubrania PAN TU NIE STAŁ powstają w łódzkiej szwalni. Marka używa certyfikowanych tkanin (GOTS, Oeko-Tex 100) o wysokiej gramaturze, co zapewnia jakość i trwałość ubrań. Nadruki wykonuje się techniką ekologicznego druku wodnego.
TRYKOT do produkcji plecaków, toreb i akcesoriów używa materiałów z odzysku. Ta kosmetyczka jest uszyta z worka wojskowego używanego w latach 40. i 50. XX w. w polskiej armii. Wojskowe materiały dostają drugie życie jako oryginalne akcesoria unisex.
FIKA produkuje naturalne ubrania w małych nakładach. Męskie koszule i spodnie uszyte są z lnu. Projekty charakteryzuje minimalizm oraz wysoka jakość tkaniny i wykonania. Powstają w pracowni krawieckiej pod Wrocławiem.
WASTE ME NOT ma w swoim sklepie koszulki unisex wykonane w 100% z bawełny z recyklingu. Proste i uniwersalne. Farbuje się je migdałecznikiem cebulowcem, który ma działanie przeciwalergiczne i antyoksydacyjne.
SNY to naturalne koszule, spodnie i dresy unisex. Lniana marynarka jest idealna na lato, ma ciekawy wzór i pasuje do wielu sylwetek. Marka jest zrównoważona i transparentna pod względem produkcji oraz marży.
BALAGAN szyje wegańskie sneakersy dla mężczyzn. Bez plastiku i “eko skóry”, zrobione z tkaniny lniano-bawełnianej i gumy z recyklingu. Produkowane pod Warszawą.
LANCERTO to jedna z niewielu większych polskich marek, której zakłady produkcyjne znajdują się w kraju (a dokładniej w Łańcucie). Firma używa tkanin z europejskich tkalni. Produkuje właściwie wszystkie części męskiej garderoby (bieliznę, ubrania, okrycia wierzchnie) oraz akcesoriów. Szyje też garnitury na miarę.
OJA. szyje męskie koszule z 100% przędzy konopnej pochodzącej z Europy. Sama tkanina, jak i bawełniane nici, posiadają certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex. Koszule zapinane są na guziki z kokosa. Ubrania nie powstają hurtowo, a szyje się na zamówienie.
WIELORAZÓWKA niedawno wypuściła pierwszy model bielizny dla mężczyzn. Klasyczne bokserki zrobione są z certyfikowanej bawełny organicznej. Są wygodne i trwałe. Szyte w zakładzie krawieckim w Sosnowcu.
TRASHKI to pojemne torby, plecaki, futerały na laptopy i nerki wykonane w całości z materiałów z odzysku. Stare bannery, dętki rowerowe czy flagi reklamowe stają się oryginalnymi i praktycznymi akcesoriami w stylu streetwear.
DZIADKOWIE BIZNESU to portal, na którym wyszukuje się małe zakłady rzemieślnicze. Można w nich naprawiać męską garderobę albo szyć ubrania i dodatki na miarę. Na wirtualnej mapie znajdziemy szewców, krawcowe, sklepy z garniturami, pracownię kapeluszy, rękawiczników i zegarmistrzów.
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.
Grafiki pochodzą z oficjalnych stron internetowych producentów oraz dystrybutorów:
https://kubenz.pl/smoking-meski-vitkac-bordo-gladki.html
https://pepco.pl/produkty/jan032328636bluza-100-bawelny/
https://www.zalando.pl/tommy-hilfiger-essentials-training-big-logo-tee-koszulka-sportowa-frosted-citrus-to142d018-m11.html
https://www.vitkac.com/pl/p/t-shirt-hc4498-0-black-semtur-borang-xl-1578569
https://www.vitkac.com/pl/lv/damier-spread-long-sleeved-shirt-1AA5E