Silikon — co to jest?
Silikon to tworzywo syntetyczne, które ma wiele zastosowań. Używa się go m.in. w produkcji smoczków, gadżetów kuchennych i wielorazowych akcesoriów.
Silikon ma charakterystyczne właściwości. Jest plastycznym, gumopodobnym tworzywem, wytrzymałym i odpornym na temperatury. Jest również wodoodporny, dlatego sprawdza się w kubkach i bidonach.
Tworzywo jest bardzo łatwe w utrzymaniu — można je bez problemu myć, nawet w zmywarce. Nie absorbuje zapachów, nie przywiera, nie plami się ani nie odbarwia.
Czy silikon jest bezpieczny?
Specjaliści potwierdzają, że używanie silikonowych naczyń, kubków czy szpatułek nie zagraża zdrowiu, ponieważ guma tego typu nie reaguje z żywnością czy z napojami.
W UE wszystkie materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością (FCM) podlegają odpowiedniemu rozporządzeniu (WE 1935/2004), które określa wymagania bezpieczeństwa dla wyrobów i materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Rozporządzenie to określa limity migracji niektórych substancji do żywności. Jest ono obecnie poddawane przeglądowi pod względem najbardziej niebezpiecznych substancji. Komisja Europejska ma opublikować zmienione rozporządzenie w 2023 r.
Dlatego tak ważne jest używanie gadżetów, które zostały wyprodukowane w Europie i/lub są wykonane z silikonu dopuszczonego do kontaktu z żywnością lub takiego używanego do zastosowań medycznych. Tylko takie rodzaje silikonów są ściśle kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.
Wnioski:
Silikon jest trwałym i stabilnym tworzywem. Jest o wiele lepszą alternatywą dla plastiku, bo jest bardziej wytrzymały i nie wydziela się z niego mikroplastik.
Należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, czy silikon nie ma w składzie wypełniaczy oraz czy posiada certyfikat LFGB (Europa) lub FDA (USA).
Bezpieczne gadżety z silikonu:
Rozkładany kubek Stojo zrobiony z certyfikowanego silikonu LFGB. Nie zawiera kleju, ołowiu, BPA, ftalanów ani PCV.
Kubeczek menstruacyjny YOUR KAYA zrobiony w 100% z certyfikowanego silikonu medycznego. Wyprodukowany we Francji.
Silikonowa torebka na żywność marki Lékué. Można w niej przechowywać i zamrażać żywność. Silikon jest zatwierdzony przez LFGB. Torebki można kupić np. w Empiku.
Silikonowe łopatki mają bezpośredni kontakt z żywnością i to w wysokich temperaturach, więc muszą posiadać certyfikat LFGB. Można je kupić online.
Szczególną uwagę na certyfikaty musimy zwrócić w przypadku produktów dla dzieci i niemowląt. Duńska marka nuuroo produkuje bezpieczne butelki, łyżeczki i inne gadżety ze znakiem LFGB.
Last Object to wielorazowe waciki kosmetyczne, patyczki do uszu czy chusteczki higieniczne z bawełny GOTS. Są umieszczone w trwałym opakowaniu z silikonu medycznego.
Bezpieczne zamienniki dla plastikowych lub silikonowych akcesoriów:
Woskowijki sprawdzą się zamiast silikonowych lub plastikowych nakładek.
Ceramiczną foremkę na muffiny można bezpiecznie używać do pieczenia.
Stalowe lub bambusowe słomki to super wielorazowy gadżet.
Buletki ze stali nierdzewnej są lekkie, praktyczne i trwałe.
Wielorazowe woreczki z różnych tkanin można używać w domu oraz zabrać ze sobą na zakupy spożywcze.
Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22575024/, https://hal.science/hal-00577342/document, https://www2.mst.dk/udgiv/publications/2005/87-7614-756-8/pdf/87-7614-757-6.pdf, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378517306001335, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1717970/, https://www.silicones.eu/industry-position/product-specific-regulations/
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.