Miejscem, w którym biznes łączy się z historią, a z mydła można zrobić niezłą atrakcję turystyczną, okazał się Bydgoszcz. Właściciele manufaktury nie zajmują się tylko mydleniem (mydeł, nie oczu!). Stworzyli też niezwykły obiekt kulturalny, unikatowy na skalę kraju i Europy, czyli Muzeum Mydła i Historii Brudu. Pasja do naturalnych mydeł rozciąga się w czasie na setki lat wstecz, co można podziwiać na wystawach w muzeum. Warsztaty mydlarskie dla dorosłych i dzieci przenoszą ową pasję również w przyszłość, ponieważ edukują i bawią tysiące podopiecznych muzeum. Własna firma nie musi być wyłącznie linią produkcyjną, może za to rozwijać się w wielu kierunkach bez ograniczeń. Tutaj jest to bezcenny wkład w lokalną kulturę i turystykę. Sukcesem marki nie muszą być też tajnie strzeżone receptury, a właśnie dzielenie się wiedzą i umiejętnościami poprzez zabawę i wspólne zajęcia.
Produkcja
Bydgoska Wytwórnia Mydła zajmuje się procesem produkcji od początku do końca. Od pomysłu przez wybór surowców, przeprowadzenie testów, wybór opakowania i projekt etykiet. Zaczęło się od pracy w oparciu o stare receptury babci na szare mydło i na skonstruowanych przez siebie maszynach. Na początku mydełka były atrakcją w muzealnym sklepiku. Produkcja okazała się tak dużym sukcesem, że stworzono odrębną markę kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Wytwórnia cały czas poszerza asortyment i uzupełnia ofertę o nowe produkty. Na szczególną uwagę zasługują na pewno perfumy w wosku sojowym, gama produktów dla mężczyzn, od mydeł i szamponów przez oleje i balsamy do brody.
Skład
Skład produktów jest przemyślany i dopasowany tak, że nie trzeba go już ulepszać ani zmieniać. Wszystkie surowce są pochodzenia roślinnego. Są to głównie dobroczynne oleje i masła. Do tego używa się też inne naturalne składniki bogate w mikroelementy. Jak na przykład: rośliny (hibiskus, mięta, lawenda, pokrzywa, zielona herbata, pestki brzoskwiń, ziarna kawy czy kakao), przyprawy (imbir, cynamon), minerały (glinka, sól kopalniana) oraz witaminy. Wytwórnia korzysta nawet z usług lokalnego browaru i do jednego z mydeł dodaje piwo (!). Podobno bardzo dobrze wpływa na pielęgnację włosów i brody.
Opakowanie
Kosmetyki pakuje się w opakowania szklane i aluminiowe. Jedynym wyjątkiem są dwa produkty zapakowane w PET, ze względów bezpieczeństwa i rozmiaru. Wszystkie części podlegają recyklingowi. Można je również zwrócić do producenta. Opakowania będą używane ponownie, przede wszystkim w laboratorium, do testów. Odradza się ich wysyłkę, która generuje zbędny ślad węglowy. Bydgoską Wytwórnię Mydła można spotkać na targach albo na miejscu w Bydgoszczy, gdzie bez problemu można zwrócić słoiki i buteleczki. Mydła na sznurku nie mają opakowania. Zamówienia wysyła się w kartonach zaklejonych papierową taśmą. Wypełniająca paczkę folia bąbelkowa zawsze pochodzi z drugiej ręki, co minimalizuje odpady.
Kto? Daria i Adam (założyciele muzeum); Magda, Mariusz, Kasia, Kaja, Dorota i druga Dorota (produkcja mydeł)
Gdzie? Bydgoszcz
Sklep: Bydgoska Wytwórnia Mydła
Powiązane artykuły:
17 pomysłów na eko prezenty pod choinkę
Jeśli na samą myśl o kupowaniu prezentów wpadacie w lekką panikę albo zupełnie nie potraficie się zdecydować, już przychodzimy z pomocą. Święta Bożego Narodzenia to wyczekany przez wielu czas. Nie zakłócajmy go martwieniem się o upominki! Poradzimy Wam, co wybrać dla członków Waszej rodziny lub znajomych. Prezenty mogą być naturalne i ekologiczne, a jednocześnie piękne, …
[…] również mogą być naturalne i zero waste. Niektóre z mydeł od Soap Szop, Że ĄĘ czy Bydgoskiej Wytwórni Mydła, przeznaczone są właśnie dla mężczyzn. Męska Wyspa do manufaktura, która cały swój […]