Siostry Ania i Ula już od 2013 tworzą markę Ministerstwo Dobrego Mydła. Zaczęło się oczywiście od mydeł, by w przeciągu kolejnych lat rozszerzyć ofertę. Same nadzorują powstanie każdej receptury. Dziewczyny są pracowite i całkowicie transparentne wobec nie tylko składu kosmetyków, ale również wszystkich etapów produkcji. Na swoim Instagramie dzielą się relacjami z pracowni, nieudanymi próbami oraz sukcesami, których jest znacznie więcej. Bardzo spodobał nam się anty-korporacyjny manifest sióstr, które zdecydowanie sprzeciwiają się wyścigowi szczurów, presji sprzedaży i deadlinów. Również jesteśmy przeciwni takiej polityce, trybowi życia i pracy, które często kosztują zdrowie i czas zwykłych ludzi. Wspierając mniejsze manufaktury i rodzinne firmy, dajemy im szansę zaistnienia na rynku, zmieniamy ekonomię, wspieramy lokalny przemysł i przy tym używamy produktów, które nie robią nam krzywdy. Czy to nie absolutny win-win? Do tego warto pamiętać o działalności charytatywnej MDM, czyli współpracy z fundacją Nadzieja.
Produkcja
Ania i Ula na swojej stronie internetowej pokazują proces tworzenia mydła, który wygląda jak sneak peak z tajnego laboratorium albo wizyta w kuchni restauracji typu fusion. Same zajmują się przygotowaniem receptur oraz nadzorem nad ich wdrażaniem i produkcją. Eksperymentują i tworzą nowe przepisy. Ich sklep nie jest już tylko mydlarnią. Teraz dostępna jest cała gama artykułów do pielęgnacji ciała i włosów, takich jak peelingi, musy, balsamy, kule do kąpieli, oleje i hydrolaty. MDM współpracuje z wieloma artystami i rzemieślnikami: pracownią ceramiczną Ciepło Właściwe, która dostarcza piękne mydelnice; graficzką Moniką Smetniuk, której grafika zdobi szczotki od Stasio Szczotki; graficzką Agatą Matynią, która tworzy oryginalne grafiki na opakowania; oraz manufakturą OSSI, dzięki której wzbogacono ofertę o bestsellerowy krem do twarzy.
Zadaniem MDM jest produkcja z jak najmniejszą ilością odpadów, zarówno tych produkcyjnych, jak i opakowań. Marka korzysta z usług lokalnych dystrybutorów, co znacznie zmniejsza ślad węglowy spowodowany transportem.
Skład
Na stronie internetowej znajdują się wyszczególnione wszystkie składniki, łącznie z opisem ich właściwości, zastosowania oraz produktami, w których się znajdują. Kosmetyki zawierają naturalne surowce roślinne, najstabilniejsze formy witamin A i C oraz kompozycje zapachowe. MDM korzysta z surowców certyfikowanych (Ecocert, COSMOS, Soil Association) i biodegradowalnych.
Ania zwróciła nam uwagę na istotność logistyki pracy w stosunku do używanych surowców. Tylko właściwe zarządzanie pracownią czy laboratorium pozwala na wykorzystanie składników do końca i zapobiega tworzeniu niepotrzebnych odpadów. Inwestycje poczynione w lepszą organizację procesu produkcji i magazynu pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też zapobiegają marnotrawieniu materiałów i wyrzucaniu składników, które jeszcze można wykorzystać. Jest to szczególnie ważne przy pracy z naturalnymi surowcami. Działa to na tej samej zasadzie, jak wykorzystanie żywności – odpowiednia logistyka produkcji i sprzedaży są w stanie znacznie ograniczyć marnowanie jedzenia.
Opakowanie
Większość kosmetyków pakowana jest w szklane słoiki i buteleczki, które można:
- oddać do recyklingu (należy tylko ściągnąć zamknięcie, a szkło wrzucić do odpowiedniego pojemnika)
- wykorzystać ponownie we własnym zakresie
- oddać do sklepów stacjonarnych MDM w Warszawie i Szczecinie. Zostaną wtedy wykorzystane ponownie w laboratorium (opcja chwilowo niedostępna ze względu na pandemię).
Kartoniki produkuje się z eco papieru, wykonanego z miazgi kukurydzianej oraz w 30% z włókna z recyklingu. Takie tekturowe opakowanie można wrzucić do kompostu. Pakuje się w nie również szklane pojemniki, co zabezpiecza je podczas transportu i redukuje ilość wypełniaczy w paczce. Do tego wysyłka odbywa się w 100% ekologicznie – bez użycia plastikowych taśm czy folii. Paczki wypełnione są wyłącznie nadającą się do recyklingu makulaturą. Siostry cały czas poszukują nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Są nimi np. opakowania z tworzywa sztucznego, wykonane z materiałów post-recyklingowych, które można używać, przetwarzać i wykorzystywać na nowo.
Kto? Ania i Ula Bieluń
Gdzie? Sosnowa 6c, 71-468 Szczecin, woj. zachodniopomorskie
Sklep: Ministerstwo Dobrego Mydła
Powiązane artykuły:
17 pomysłów na eko prezenty pod choinkę
Jeśli na samą myśl o kupowaniu prezentów wpadacie w lekką panikę albo zupełnie nie potraficie się zdecydować, już przychodzimy z pomocą. Święta Bożego Narodzenia to wyczekany przez wielu czas. Nie zakłócajmy go martwieniem się o upominki! Poradzimy Wam, co wybrać dla członków Waszej rodziny lub znajomych. Prezenty mogą być naturalne i ekologiczne, a jednocześnie piękne, …
[…] kosmetyki dostosowane do różnego typu włosów i problemów skóry głowy. Duże marki, takie jak Ministerstwo Dobrego Mydła czy Ajeden, mają w swojej ofercie naturalne szampony. Jednak to nie wszystko, bo również […]