Które z czynności, jakie wykonujemy każdego dnia, szkodzą nam i środowisku? Odpowiedź na to pytanie może być długości całej książki albo nawet 5-tomowej encyklopedii. Ale w skrócie: Podejmujemy złe wybory konsumenckie. Albo raczej są one nieświadome lub nieprzemyślane. Od kupna samochodu, przez ubranie, jedzenie na wynos i szczoteczkę do zębów. Rozwiązaniem na zwalczenie takich wątpliwości jest edukacja, informowanie się, dostęp do sprawdzonych informacji oraz produktów, które są ekologiczne.
Wybór kosmetyków ze składnikami naturalnymi nie jest eko-fanaberią. Jest on korzystny przede wszystkim dla naszej skóry. Często zapominamy, że jesteśmy tak samo organiczni, jak inne zwierzęta czy rośliny. Jeśli zdrowa dieta opiera się o warzywa, owoce, ziarna i tłuszcze roślinne, to takie same substancje powinny znajdować się w naszych kosmetykach. Wybierając składniki pochodzenia naturalnego robimy przysługę zarówno naszemu organizmowi, jak i środowisku. Te substancje istnieją w nim od zawsze i w żaden sposób nie szkodzą otoczeniu.
W obecnych czasach mamy to szczęście, że ekologię wspierają technologia oraz innowacja. Nie musimy więc iść na łąkę i szukać ziół. Mamy pod ręką już gotowe produkty, które zawierają ekstrakty z roślin, napary, maceraty i zimnotłoczone oleje.
Senkara to marka założona przez Elżbietę Senkarę, która jest doktorem chemii. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje do tworzenia receptur i ręcznego wytwarzania naturalnych kosmetyków. Wszystko dzieje się z poszanowaniem środowiska. Nowoczesne technologie wykorzystuje się do produkcji wydajnych artykułów o prostym składzie. Filozofia marki wybiega znacznie szerzej niż receptury kosmetyków. To również opakowania wielorazowego użytku, brak plastiku, ograniczenie odpadów oraz działalność charytatywna. Senkara wspiera organizacje o podobnych wartościach. Fundacja Teraz Wy zajmuje się odzyskiwaniem używanych ubrań, które można przekazać osobom potrzebującym.
Produkcja
Proces produkcji jest długi i skomplikowany. Rozpoczyna się zaplanowaniem kosmetyku, który ma powstać. Następnie poszukuje się surowców o wysokiej jakości, które przeszły odpowiednie badania oraz mają konkretne działanie na skórę. Na podstawie składników opracowuje się recepturę. Kosmetyk ma mieć nie tylko skuteczne działanie, ale też konsystencję, zapach czy wchłanianie. Różne przepisy się testuje, zmienia i ulepsza. Następnie, do finalnego produktu, dobiera się opakowanie, które musi być funkcjonalne, praktyczne oraz odpowiednio chronić kosmetyk. Po serii badań laboratoryjnych, kosmetyk zostaje dopuszczony do produkcji oraz sprzedaży.
Skład
Senkara wyróżnia się czystym i naturalnym składem kosmetyków. Warto zaznaczyć, że składniki produktów nie są testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji (wiele firm chwali się tym, że kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, jednak składniki, które zawierają, już tak). Unikalny jest dodatek naturalnego biofermentu, który nawilża, odżywia i skutecznie się wchłania. Na stronie internetowej znajdziemy szczegółowy opis każdego produktu: jego działanie oraz składniki aktywne, do których należą naturalne oleje roślinne, masło shea czy gliceryna roślinna. Serum wzbogadzone jest koenzymem Q10 oraz witaminami. Jedynym niewegańskim surowcem jest wosk pszczeli, który znajduje się w balsamie do ust. W żadnym kosmetyku nie ma oleju palmowego. Obłędne zapachy to zasługa aromatów, owocowych olejków albo dodatków naturalnych, jak np. ziarna kakaowca.
Opakowanie
Senkara stawia na opakowania, które są nie tylko ekologiczne, ale też są wysokiej jakości. Pozwala to powtórnie je wykorzystać. Produkuje się je w europejskich hutach. Słoiki i butelki można zwrócić na targach, poddać recyklingowi bądź używać w domu jako pojemniki na różne drobiazgi. Odsyłanie ich do producenta oraz późniejsze oczyszczanie, sterylizacja itd., generują zbyt duży ślad węglowy. Ostatecznie nie wpływa to korzystnie na środowisko. Mydła i szczotki do masażu pakowane są w papier. Koncepcja less waste odnosi się również do paczek, w których wykorzystuje się materiały z odzysku. Zabezpieczone są bibułą oraz włókniną papierową. Odpady ogranicza się dostarczając elektroniczne faktury, foldery i ulotki, zamiast drukować ich papierowe wersje.
Kto? Elżbiera Senkara
Gdzie? Warszawa
Sklep: Senkara
[…] w swojej ofercie mydła do czyszczenia, które są naturalne i skuteczne zarazem, np. Że ĄĘ, Senkara albo Ovium. Jeśli chodzi o detergenty w płynie albo w proszku, najlepszym rozwiązaniem zero […]