Czym właściwie jest wosk sojowy i dlaczego zastąpił używaną wcześniej parafinę, a nawet wosk pszczeli? Jakie są jego właściwości i czy używanie świec sojowych wiąże się z jakimś ryzykiem?
Produkcja
Wosk sojowy powstaje jako efekt uboczny uprawy ziaren soi, głównie w Brazylii. Jest to produkt całkowicie naturalny. Nie oznacza jednak, że jest ekologiczny – do tego trzeba sprawdzić odpowiednie certyfikaty. Nie wydziela toksycznych substancji przy spalaniu, co dzieje się w przypadku np. popularnej parafiny. Przy masowej produkcji świec parafinowych mało kto zwracał uwagę, że parafina to pochodna ropy naftowej. Podczas spalania uwalnia drażniące toksyny, które dostają się do naszego układu oddechowego. Wosk pszczeli natomiast nie jest wegański. Osoby, które nie chcą wykorzystywać zwierząt do produkcji żywności, ubrań czy dodatków, używanie wosku pochodzenia zwierzęcego również uważają za zbędne. Wosk rzepakowy jest lokalną i wegańską alternatywą dla wosku sojowego.
Właściwości
Wosk sojowy ma bardzo wiele zalet, jest m.in.
- nietoksyczny
- wegański
- biodegradowalny
- bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i zwierząt
Poza tym wosk sojowy spala się wolniej niż inne woski, przez co świece służą o wiele dłużej. Przez niższą temperaturę topnienia, gorący wosk nadaje się do masażu i pielęgnacji ciała. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych skutecznie odżywia i chroni skórę. Do tego spalany wosk sojowy nie kopci się ani nie uwalnia tyle dwutlenku węgla, przez co jest bezpieczniejszy i łagodniejszy dla naszego organizmu. Nawet w przypadku zabrudzenia ubrania czy powierzchni w domu, wosk sojowy można z łatwością usunąć ciepłą wodą z mydłem. Nie pozostawia śladów ani tłustych plam.
Wosk ekologiczny
Zawsze warto sprawdzić pochodzenie i certyfikaty danego wosku lub zapytać o nie producenta świec. Jeśli wosk ma certyfikat NON GMO to znaczy, że został wyprodukowany z ziaren soi niemodyfikowanych genetycznie. Dokument ten wydaje międzynarodowa organizacja Eurofins Food Safety Solution Limited. Najczęściej można dostać wosk sojowy typu S50 lub C3.
Co oprócz wosku?
O tym, że świeca jest ekologiczna i naturalna świadczy nie tylko wosk użyty do jej produkcji, ale też inne surowce i dodatki. Świece powinny zawierać w składzie wyłącznie olejki eteryczne, naturalne aromaty, prawdziwe zioła, rośliny, kwiaty itd. Do tego warto zwrócić uwagę na knoty wykonane z niebielonej bawełny lub drewna.
Bezpieczeństwo użycia
Ogień niepostrzeżenie może wymknąć się spod kontroli, dlatego nigdy nie należy zostawiać świecy bez nadzoru. Nie zostawiaj jej zapalonej, gdy wychodzisz z domu lub gdy idziesz spać. Świeca sojowa nie powinna palić się dłużej niż 3 godziny bez przerwy. Nie przykrywaj świec ani nie stawiaj w pobliżu łatwopalnych materiałów.
Zajrzyj do lokalnych producentów ekologicznych świec w Polsce.
Zgadza się -większość wosku sojowego pochodzi z USA bądź Chin i Brazylii