Czym jest poliamid?
Poliamid to włókno syntetyczne, a dokładniej rodzaj nylonu, który w składzie często oznacza się symbolem PA.
W 2021 roku wyprodukowano 5,9 miliona ton poliamidu, co stanowi 5% globalnego rynku włókien. PA to drugie najczęściej produkowane włókno syntetyczne (zaraz po poliestrze).
PA jest lekki, rozciągliwy, nie gniecie się i łatwo się farbuje, dlatego powszechnie stosowany jest w ubraniach, m.in. w odzieży sportowej, kurtkach lub strojach kąpielowych.
Chemikalia w poliamidzie
Fluorowane środki chemiczne (PFAS) stosuje się w produkcji nylonu (np. w kurtkach), by zapewnić im wodoodporność. Ekspozycja na nie może prowadzić do chorób tarczycy, otyłości, problemów z płodnością i raka.
BPA bierze udział w produkcji wielu włókien syntetycznych, takich jak poliester, nylon i spandex. BPA zaburza działanie układu hormonalnego i jest rakotwórczy.
Chynolina i benzotriazol są czynnikami potencjalnie rakotwórczymi, a zostały znalezione m.in. w poliamidzie.
Poliamid uwalnia mikrowłókna, które trafiają do oceanu i słodkiej wody. Przenoszą one toksyczne substancje, które są szkodliwe dla organizmów morskich. Niektóre chemikalia, które stosuje się w procesie barwienia i wykańczania ubrań, są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.
Legginsy… tylko do sportu!
Jeśli wygodnie ćwiczy ci się w legginsach z poliamidu lub poliestru, to używaj ich dalej… ale TYLKO podczas uprawiania sportu! Bo…
…tkanina syntetyczna nie zapewnia cyrkulacji powietrza. Wilgoć i nagromadzenie potu mogą prowadzić do problemów skórnych, trądziku oraz powstania bakterii i grzybów, a co za tym idzie do infekcji intymnych!
…noszenie obcisłych ubrań i narażenie dolnej części brzucha na długotrwały ucisk powiązane są ze spowolnionym trawieniem, zaparciami, dyskomfortem, zwięszonym stresem, a u kobiet nawet z endometriozą.
…wspomniane wcześniej chemikalia używane do farbowania poliamidu mogą być przyczyną bólów głowy, duszności i zaburzeń hormonalnych.
Na co dzień lepiej wybrać np. luźne ubrania z bawełny, wełny, lnu lub wiskozy. Najlepiej wybrać takie z drugiej ręki lub nowe z lokalnego lnu, z certyfikatami Oeko-Tex Standard 100 albo GOTS.
Plastikowa joga
Większość ubrań do jogi, pilatesu czy fitnessu wykonana jest z nylonu lub poliestru z elastanem. Są wygodne, rozciągliwe, przylegające i nie krępują ruchów. Do tego farbuje się je na piękne kolory. ALE!
Pamiętaj, że aby uprawiać sport, nie potrzebujesz ciągle nowych strojów we wszystkich kolorach tęczy. Ćwicz w luźnym dresie i dbaj o te legginsy, które już masz w szafie!
Nie ubieraj się w nie na co dzień!
Sprawdź odzież sportową z naturalnych tkanin, np. z bawełny albo wełny.
Jeśli już wybierasz syntetyczne ubrania, to upewnij się, że mają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 i zostały wyprodukowane w etyczny sposób.
Naturalne alternatywy
Legginsy i top z bawełny organicznej NAGO
Legginsy z wiskozy BREATH CLOTHING
Kolarki i top z wełny MONIKA KAMIŃSKA
Bawełniane bikersy TYSZERT
Stanik sportowy z bawełny GOTS MY UNDS
Poliamid z recyklingu
Ze względu na niskie ceny tego tworzywa, udział w rynku poliamidu pochodzącego z recyklingu wynosi zaledwie 1,94% wszystkich włókien poliamidowych.
Jeśli decydujemy się na odzież z poliamidu z recyklingu, warto szukać certyfikatów bluesign, Global Recycled Standard lub Recycled Claim Standard.
Dobrą alternatywą są również kurtki i ubrania sportowe z drugiej ręki. Możesz kupić nawet takie nieużywane, z metkami!
Powstają coraz to nowe, innowacyjne włókna, które mają ograniczyć produkcję nowego nylonu. Są bardziej ekologiczne i zrównoważone. Jednocześnie wyglądem i właściwościami przypominają nowy nylon:
Materiał NetPlus powstaje ze starych sieci rybackich. Szyte są z niego kurtki PATAGONIA
Meryl to nylon w 50% z recyklingu. Z jego włókien nie wypłukuje się mikroplastik! Legginsy z Merylu znajdziesz w ECOALF
RecoNylon to przędza w 100% z recyklingu powstająca z odpadów przed konsumenckich. Znajdziesz go w stanikach sportowych SWEGMARK
Econyl to włókna zrobione z odpadów znalezionych w morzach i oceanach. Powstają z niego m.in. stroje kąpielowe BODYMAPS
Źródła: https://nago.com/products/legginsy-z-bawelny-organicznej-04-01-onyx-black-1?variant=46499844129111¤cy=PLN&utm_medium=product_sync&utm_source=google&utm_content=sag_organic&utm_campaign=sag_organic&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAgqGrBhDtARIsAM5s0_lG0S66JDBLKaGtm2Vq3tMQITkxkii6xUWpakHnjZdp0yAlMShDboUaAqCJEALw_wcB, https://www.bodymaps.pl/kategoria/all/dinah-raspberry-econyl-regenerated-nylon/, Źródła: https://textileexchange.org/app/uploads/2022/10/Textile-Exchange_PFMR_2022.pdf, https://changingmarkets.org/wp-content/uploads/2022/03/LICENCE-TO-GREENWASH-FULL-REPORT.pdf,https://www.researchgate.net/publication/358804949_AN_OVERVIEW_OF_TOXIC_CHEMICALS_IN_TEXTILES, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37088832/, https://www.researchgate.net/publication/260611586_Quinolines_in_clothing_textiles-A_source_of_human_exposure_and_wastewater_pollution#:~:text=Quinoline%2C%20a%20possible%20human%20carcinogen,mainly%20correlated%20to%20polyester%20material., https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1471-0528.1999.tb08105.x, https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/does-underwear-style-affect-sperm-production/, https://www.diva-portal.org/smash/record.jsf?pid=diva2%3A850089&dswid=-1449, https://www.penn-ts.com/it/content/download/690/9884?version=2#:~:text=RECO%20NYLON%20IS%20A%20100,resources, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1382668923001412
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych. Linki w artykule NIE SĄ linkami afiljacyjnymi.