Gdzie kupować wełnę? Polecam polskie marki!

Wełna to jedno z najlepszych włókien na ubrania i akcesoria. Dzięki różnym rodzajom przędzy można z niej wykonać różnego rodzaju dzianiny, zarówno na czapki, szaliki czy rękawiczki, jak i na swetry, golfy, koszulki czy nawet bieliznę. Wełna jest higroskopijna, czyli zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Odprowadza również wilgoć, dlatego jest komfortowa dla naszej skóry. Dzięki tym właściwościom utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, dlatego nadaje się do ubrania zarówno zimą, jak i latem.

Istnieją różne rodzaje włókien, które różnią się wyglądem, teksturą i właściwościami. Wełna owcza dobrze pochłania wilgoć, ale nie pochłania zabrudzeń, więc łatwo ją czyścić. Wełna z merynosów jest delikatna i gładka, co docenią dzieci oraz osoby wrażliwe. Nie gniecie się i jest miękka w dotyku. Wełna z alpaki jest najlepsza dla alergików, bo nie uczula. Kaszmir jest gładki i szlachetny.

Wełna to naturalne włókno pozyskiwane od zwierząt, dlatego nie jest wegańskie. Często powiązane jest z nieetycznym traktowaniem zwierząt, a wełna pozyskana od zwierząt, które żyły w złych warunkach, jest o wiele gorszej jakości. Dlatego wyszukałam dla ciebie aż 21 polskich marek (!), które produkują wysokiej jakości ubrania i akcesoria, włóczki oraz zwracają uwagę na sposób pozyskiwania włókien. Wśród moich propozycji znajdziesz wełnę z odzysku, która wykorzystywana jest ponownie oraz wełnę certyfikowaną, sprawdzaną pod względem etycznego pozyskiwanie surowców. Na końcu wypisałam też krótkie porady, jak dbać o wełnę, więc zajrzyj do nich koniecznie!


Ubrania z wełny certyfikowanej, z odzysku… oraz najlepsza wełna do własnego dziergania! Polecam polskich producentów!


Polecenia marek są dostępne dla moich Patronów. Dołącz do Patronite i zdobądź nieograniczony dostęp do poleceń najlepszych marek oraz ubrań czy kosmetyków. Czekają też tam na Ciebie zniżki na niektóre produkty. Na Patronite znajdziesz polecenia wełnianych i lnianych ubrań, jeansów, bielizny, naturalnych strojów sportowych czy etycznych kosmetyków do makijażu. Polecenia są na bieżąco sprawdzane i uzupełniane o nowe marki.


Wełna jest bardzo trwała… ale też droga! Więc dbaj o nią!


🧶 Wełna nie lubi prania, ma właściwości samooczyszczające, więc nie trzeba jej często prać. Jest naturalnie odporna na brud i nie przyciąga kurzu, więc nie wymaga częstego czyszczenia.

🧶 Jeśli chcesz odświeżyć wełniany sweter lub płaszcz to połóż go na płaskiej powierzchni na dworze, do przewietrzenia.

🧶 Pierz ją raz w roku albo raz na sezon!

🧶 Pierz najlepiej ręcznie, w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Płucz w wodzie o tej samiej temperaturze. Jeśli masz w pralce program do prania wełny, to możesz z niego skorzystać.

🧶 Do prania używaj delikatnych, naturalnych detergentów albo po prostu naturalne mydło czy szampon. Bez wybielaczy i płynu do płukania tkanin, bo zmienia on właściwości wełny i pogarsza jej chłonność.

🧶 Tylko wełniana belizna wymaga prania po każdym użyciu. Pierz ją w pralce w programie do prania wełny, w 30 stopniach. To wystarczy, by dobrze ją wyprać. Możesz zapełnić pralkę innymi rzeczami (np. bawełnianymi), które nie wymagają wysokiej temperatury. Tutaj też nie używaj płynu do płukania!

🧶 Jeśli pierzesz ręcznie to nie namaczaj długo wełny, po prostu delikatnie ją przepierz.

🧶 Nigdy nie susz wełny w suszarce bębnowej ani nie wiruj po praniu!

🧶 Po praniu delikatnie odciśnij wodę, możesz zawinąć np. sweter w ręcznik i odcisnąć nadmiar wody.

🧶 Wełniane rzeczy susz na płasko, a nie powieszone na suszarce czy wieszakach! Wełna rozciąga się pod wpływem wody, dlatego może zmienić kształt. Lepiej położyć rzecz np. na ręczniku i suszyć na płaskiej powierzchni.

🧶 Mokra wełna rozciąga się, dlatego zaraz po praniu sweter może mieć inny kształt, ale suszony na płasko naturalnie wróci do swoich pierwotnych rozmiarów.

🧶 Plamy i zabrudzenia usuwaj miejscowo, bez namaczania całego swetra.

🧶 Jeśli masz np. wełniane spodnie, które chcesz wyprasować to użyj parownicy lub żelazka o niskiej temperaturze. Zawsze prasuj przez szmatkę! Wełna nie lubi wysokich temperatur, więc najlepiej jest unikać prasowania w ogóle.

🧶 Wełna się “kulkuje” i to jest normalne. Raz na jakiś czas użyj golarki do swetrów albo wyczesz wełnę za pomocą specjalnej szczotki.

🧶 Nie trzymaj wełnianych swetrów na wieszakach, bo się odkształcą! Najlepsze jest przechowywanie na płasko, na półce w szafie. Wełna potrzebuje miejsca i przewiewu, więc zapewnij jej przestrzeń w szafie.

🧶 Wietrz swoją szafę lub raz na jakiś czas zostawiaj otwarte drzwi. Wełna musi oddychać!

🧶Mole lubią wełnę, ale nie lubią naturalnych zapachów. Skutecznie odstraszysz je saszetką z suszoną lawendą lub goździkami, woskiem z suszonymi ziołami albo olejkami eterycznymi (np. miętowym, cytrusowym, eukaliptusowym lub z trawy cytrynowej) czy sprayem z octem, wodą (w proporcji 1:1) i olejkami eterycznymi.


Wegańskie alternatywy


Jeśli jesteś weganką lub weganinem i z powodów etycznych nie chcesz kupować ubrań i dodatków z wełny, albo jeśli masz alergię na wełnę, to istnieją inne, naturalne alternatywy. Ciepła czapka lub sweter mogą być wydziergane z włókien bawełnianych, lnianych albo z wiskozy. Nie zastępuj wełny plastikiem, czyli akrylem i poliestrem! Takie włókna nie mają żadnych właściwości termoizolacyjnych i nie będą komfortowe w noszeniu. Więcej na temat akrylu pisałam tutaj.


Koniecznie napisz w komentarzu pod rolką, czy te polecenia były dla ciebie przydatne. Jeśli chcesz więcej tego typu polecajek (dotyczących np. kupowania jeansów, t-shirtów, bielizny czy butów) to również daj znać, co najbardziej cię interesuje. Czekam na wasze komentarze!


Wszystkie grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych albo handlowych. Linki w artykule NIE SĄ linkami afiliacyjnymi.


(10) Comments

  1. Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję! 🙂

    1. Bardzo się cieszę, pozdrawiam!

  2. Daryjkowa says:

    Dzięki za kolejną garść inspiracji i wiedzy

  3. Daryjkowa says:

    Kolejna dawka wiedzy i inspiracji. Dzięki 👍

    1. Do usług!

  4. Super, dużo nowinek. W szczególności o praniu i dbaniu o wełnę. Dziękuję

    1. Cieszę się, że się przydały!:)

  5. Bardzo dziękuję za ten artykuł i ogrom informacji, część marek znam ale o wielu dowiedziałam się właśnie z Twojego insta ❤️ mam jeszcze pytanie: czy te certyfikaty zostały w jakiś sposób zweryfikowane czy są to informacje jakie uzyskałaś od marek? Gdzie ewentualnie można sprawdzić czy dana marka rzeczywiście taki certyfikat uzyskała?

    1. Cześć! Cieszę się, że odkryłaś nowe marki:) Jeśli dana firma pozyskuje tkaniny certyfikowane to można to zweryfikować za pomocą numeru certyfikatu. Producent jest zobowiązany do podania numeru certyfikatu, co pozwala zweryfikować jego wiarygodność (każdy producent dostaje unikalny numer). Marki zwykle same informują, że posiadają takie certyfikaty, bo zależy im na pokazaniu, że inwestują w materiały etyczne i dobrej jakości. Można też poprosić markę o przedstawienie dokumentów potwierdzających dany certyfikat. Pozdrawiam!

  6. Kupując wełniane ubrania najlepiej wybierać te sklepy, które mają dobra renomę i praktykę w tym. Ja zawsze kupuje w moim ulubionym sklepie, bo wiem że ubrania wełniane będą najwyższej jakości, trwałe oraz na pewno się na nim nie zawiodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *