Na czym polega siła kobiet? Naszym zdaniem przede wszystkim na wspieraniu siebie nawzajem, życzeniu kobietom sukcesu i spełnienia, nieosądzaniu innych za podjęte decyzje oraz wzajemnej pomocy w dążeniu do wyznaczonego celu, zawodowego, jak i prywatnego. Los kobiet od zawsze był utrudniony – od warunków biologicznych przez nierówne traktowanie i uciszanie głosu płci pięknej. Obecnie mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy możemy same decydować o tym, jaką drogę obierzemy.
Przykładem wyjątkowo kobiecej manufaktury jest Bäckerei Bytom. To nie tylko firma zajmująca się produkcją ubrań z lnu. To owoc niezwykłej pasji, determinacji oraz przede wszystkim pięknej przyjaźni między dwoma bytomiankami, która przerodziła się w produktywną współpracę. Bäckerei Bytom to ekologiczna odzież wytwarzana przez kobiety i dla kobiet – w każdym rozmiarze i dla każdej figury.

Produkcja
Projektowanie, jak i szycie odzieży odbywa się na miejscu, w Bytomiu. Same tkaniny pochodzą z Europy – z Polski, Litwy, Włoch albo Białorusi. Bäckerei dokłada starań, by nie transportować materiałów z bardzo daleka, co ma wpływ na ograniczenie śladu węglowego. W pracowni na ul. Mickiewicza powstają projekty i dobierane są tkaniny. Konstruktor przenosi model na gotowy wykrój, z którego powstaje prototyp spodni, bluzki, spódnicy albo sukienki. Po wielu testach zakończonych sukcesem przychodzi czas na szycie – konstruktor odpowiednio stopniuje rozmiary, a krawcowe zabierają się do pracy.
Bäckerei silnie wiąże się z kulturą miasta. Sama nazwa pochodzi od niemieckiego szyldu, który został odkryty przez założycielki podczas remontu pracowni. Firma daje pracę lokalnym krawcowym i projektantom. Kobiety mieszkające w okolicy mogą wpaść do pracowni, zobaczyć atelier oraz osobiście poznać pracowników manufaktury. Pomysły na projekty zainspirowane są miejskim stylem życia oraz industrialną architekturą Bytomia.
Monika i Karolina mają wiele pomysłów co do rozwoju marki oraz wprowadzenia bardziej ekologicznych rozwiązań. Np. recommerce jest jedną z opcji, która być może zmieni naszą konsumpcję w przyszłości. Dzięki niej można zwracać odzież do sklepu, w którym się ją zakupiło, by po odpowiednim odświeżeniu czy przeróbkach, sprzedać ją ponownie.

Skład
Do szycia używa się wyłącznie naturalnych tkanin – 100% lnu, do którego dodaje się również naturalną wełnę (tylko w kolekcji jesiennej). Len to najzdrowszy materiał do noszenia przy skórze. Stwarza jej odpowiedni mikroklimat, nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Materiał nie niszczy się w praniu, wręcz przeciwnie – im jest starszy, tym sploty są mocniejsze, a sam materiał robi się bardziej miękki i wytrzymały. Ubrania z lnu są stosunkowo drogie, jednak jest to inwestycja na wiele lat, ponieważ taka odzież nie płowieje ani się nie rozciąga. Można nosić ją o każdej porze roku. Len nie musi być też nudny – Bäckerei szyje z kilku rodzajów lnu, co nadaje ubraniom różne faktury. No i te kolory!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że len to jeden z najbardziej wielofunkcyjnych materiałów. Można z niego stworzyć nie tylko ubranie, ale np. zasłony, obicia tapicerskie, papier czy izolację. Do tego uprawa lnu jest bardziej ekologiczna niż uprawa bawełny – potrzebuje o wiele mniej wody i nie wymaga użycia pestycydów.
Guziki do ubrań wykonuje się z kolejnego naturalnego surowca – orzecha corrozo, który jest stosunkowo mało popularny w Polsce. Marka sprowadza je specjalnie z Włoch.
Opakowania
W transporcie ubrania nie wymagają znacznej ochrony czy stosowania miękkich wypełniaczy, tak, jak jest to w przypadku np. kosmetyków w szklanych słoikach czy świec. Pakuje się je wyłącznie w papier. Towar zabezpiecza się bibułą i pakuje w karton zaklejony papierową taśmą z makulatury.
Kto? Monika Urzoń i Karolina Jakoweńko
Gdzie? ul. Mickiewicza 16, 41-902 Bytom
Sklep: Backerei.eu
Powiązane artykuły:

EKO ŚCIEMA: #6 Bawełna jest ekologiczna
Wszyscy kochamy bawełnę – jest naturalna, przewiewna, wygodna i miła w dotyku. Idealna na lato, na koszulkę, sukienkę albo pościel… Ale w produkcji bawełnianych tkanin naturalny jest tylko surowiec – utrzymanie ogromnych plantacji, obróbka włókna i jego farbowanie bardzo zagrażają środowisku! Bawełniany kult Bawełna jest najczęściej produkowanym i używanym włóknem naturalnym na świecie. Jej miejsce …