Wszyscy kochamy bawełnę – jest naturalna, przewiewna, wygodna i miła w dotyku. Idealna na lato, na koszulkę, sukienkę albo pościel… Ale w produkcji bawełnianych tkanin naturalny jest tylko surowiec – utrzymanie ogromnych plantacji, obróbka włókna i jego farbowanie bardzo zagrażają środowisku!
Bawełniany kult
Bawełna jest najczęściej produkowanym i używanym włóknem naturalnym na świecie. Jej miejsce w modzie wydaje się pewne i niezastąpione. Lubimy bawełnę, ponieważ jest przewiewna i wygodna.Utarło się, że bawełniane ubrania czy pościel są dobrym wyborem, jednak jest wiele aspektów produkcji bawełny, których się nie porusza w publicznej dyskusji. Kupując rzeczy wykonane z czystej bawełny lub z jej domieszką musimy mieć świadomość, z jakimi konsekwencjami wiążą się ogromne uprawy tego surowca oraz ich globalna dystrybucja.
Aspekt środowiskowy
Wyprodukowanie 1 kg bawełny (czyli odpowiednik jednej koszulki lub pary dżinsów) wymaga użycia 10–20 000 litrów wody. Jest to czysta woda pitna, która zamist trafić do lokalnej społeczności, wykorzystywana jest w przemyśle.
Aspekt ludzki
Bawełna z certyfikatem
Naukowcy są zgodni: przejście z bawełny konwencjonalnej na organiczną ma znaczący wpływ na zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko.
- Certyfikatem potwierdzającym użycie organicznej bawełny jest GOTS (Global Organic Textile Standard). Zapewnia on minimalne zużycie wody, ekologiczne uprawy (bez użycia pestycydów, sztucznych nawozów, metali ciężkich czy alergenów) oraz godne warunki pracy dla pracowników całego łańcucha dostaw.
- Certyfikat OEKO-TEX Standard 100 oznacza, że tkanina została sprawdzona pod względem obecności szkodliwych i niebezpiecznych substancji.
Polskie marki odzieżowe używające bawełny z ceryfikatem GOTS:
VOLNA z bawełny organicznej szyje bluzki z długim i krótkim rękawem w różnych kolorach.
OSNOVA do szycia używa 100% organicznej bawełny. Tkaniny posiadają również certyfikat Oeko-Tex Standard 100.
Lamita Organic to kolorowe sukienki, jak i klasyczne bluzki oraz spodnie z bawełny organicznej.
Alternatywy dla bawełny:
Bäckerei Bytom to manufaktura, która używa lnu z upraw i produkcji europejskich. Uprawa lnu jest bardziej ekologiczna niż uprawa bawełny – potrzebuje o wiele mniej wody i nie wymaga użycia pestycydów.
Polne to nowa marka odzieżowa, która szyje koszule z konopi. Jej uprawa wymaga… 40 razy mniej wody niż bawełna! A do tego włókna konopne są bardzo wytrzymałe.
Waste Me Not to ubrania uszyte w 100% z bawełny z odzysku. Ich produkcja nie wymaga pozyskiwania surowca ani tkania nowego materiału — używa się wyłącznie odzyskanych tkanin.
Jaki jest Twój stosunek do bawełny? Love or hate?