5 prostych sposobów na wykorzystanie igieł z żywej choinki
Herbata
Gałązki świerkowe, jodłowe albo igły sosny poobcinaj na małe części. Następnie dobrze je wyczyść szczotką, możesz użyć naturalnego mydła. Na koniec warto wypłukać je pod bieżącą wodą. Tak przygotowane igły włóż do garnka i zalej wodą, a powstanie napar. Mieszankę doprowadź do wrzenia, a następnie zostaw pod przykryciem. Im dłużej będziesz gotować, tym napar będzie mocniejszy. Przygotuj go według swojego gustu lub po prostu rozcieńcz wodą, jeśli jest za mocny.
Napar z sosny sprawdzi się przy przeziębieniu, bo łagodzi ból gardła, kaszel czy katar.
Do naparu możesz dodać również inne zioła, liście, owoce (np. pomarańcze), przyprawy (np. cynamon lub goździki) albo czarną herbatę.
Sole do kąpieli
Igły choinki umyj i bardzo drobno posiekaj. Możesz nawet zmielić je za pomocą młynka do kawy, termomixu, robota kuchennego albo rozbić w moździerzu.
Następnie wymieszaj igły ze swoimi ulubionymi solami do kąpieli. Możesz wymieszać różne rodzaje soli, np. himalajską albo Epsom.
Dodatkowy aromat zapewnią pączki sosny, sosnowy olejek eteryczny albo dodanie innych ziół i olejków. Żeby uzyskać zapach świąt, dodaj do soli pomarańczowy olejek eteryczny. Jeśli potrzebujesz relaksu i aromaterapii, to dodaj olejek lawendowy lub suszone kwiaty lawendy.
Detergent
Oczyszczone i pocięte gałązki włóż do słoika, a następnie zalej je octem. Nada się ocet każdego rodzaju. Możesz dodać również suszone pomarańcze, które zdobiły twój dom podczas świąt. Zamknij szczelnie słoik i odstaw w zacienione miejsce na minimum tydzień.
Po tym czasie odcedź płyn i wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1. Jeśli chcesz, możesz dodać również olejki eteryczne, np. pomarańczowy, różany, lawendowy, cytrynowy albo miętowy. Mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Ocet skutecznie czyści, rozpuszcza tłuszcz i działa antybakteryjnie. Olejki eteryczne również działają antybakteryjne, antywirusowo i aromaterapeutyczne. Taki naturalny detergent nadaje się do czyszczenia większości powierzchni, sprawdzi się w kuchni i łazience.
Hydrolat
Hydrolat możesz zrobić właściwie z każdej rośliny i niepotrzebne są do tego specjalne sprzęty. Hydrolaty skutecznie nawilżają skórę, odżywiają i zastępują toniki. Nadają się każdego typu cery, nawet tej wrażliwej czy tłustej.
Aby zrobić samodzielnie hydrolat, będziesz potrzebować zwykłej kawiarki. Oczyść dokładnie igły sosny i włóż je tam, gdzie zwykle wsypujesz kawę. Do pojemnika na wodę wlej wodę destylowaną lub filtrowaną. Następnie postaw na kuchence na wolnym ogniu, aż do momentu wrzenia.
Uzyskany płyn to hydrolat. Ma działanie oczyszczające i odświeżające. Panowie mogą używać go na skórę po goleniu. Sprawdzi się jako baza do własnych kosmetyków, np. maseczek. Taki hydrolat nie ma konserwantów, więc trzymaj go w lodówce przez kilka dni.
Kadzidło
Nie musisz kupować palo santo, by mieć pachnące kadzidło. W tradycjach słowiańskich stosowało się miejscowe rośliny i zioła jako kadzidła. Używano je w rytuałach oraz do oczyszczania domowej przestrzeni.
By zrobić kadzidło z igieł, trzeba je najpierw delikatnie ususzyć (ale nie bardzo, bo igły się spalą), a następnie mocno związać naturalnym sznurkiem (np. bawełnianym).
Takie kadzidło ma charakterystyczny zapach, oczyszcza przestrzeń, pomaga w skupieniu i relaksowaniu się.
Kadzidło podpal za pomocą świeczki lub zapalniczki. Kiedy zajmie się ogniem, delikatnie zdmuchnij płomień. Kadzidło używaj w różnych przestrzeniach, które chcesz oczyścić i gdzie potrzebujesz spokoju.
Gdzie wyrzucić żywą choinkę?
Naturalna choinka jest odpadem biodegradowalnym, więc można ją wyrzucić do brązowego kosza. Jednak przed tym należy rozdrobnić odpad, czyli pociąć gałązki i pień.
Niektórzy administratorzy oferują wywóz choinek, wtedy należy zostawić je w całości, w wyznaczonym miejscu.
Jeśli choinka ma korzenie, to nadaje się do ponownego posadzenia. Jeśli masz przestrzeń np. na działce lub we własnym ogrodzie to przesadź tam choinkę. Nie sadź jej w lesie bez konsultacji z leśnikiem. Niektóre urzędy miasta, sklepy wielkopowierzchniowe czy szkółki leśne odbierają choinki, które będą posadzone ponownie.
A ty co zrobisz z choinką i gałązkami po choince? Napisz w komentarzu pod postem!