Czy twój lakier do paznokci jest toksyczny?

Lakiery do paznokci — czego o nich nie wiesz?

Malowanie paznokci, hybrydy albo paznokcie żelowe to codzienność dla wielu kobiet. Niewiele z nas jednak zastanawia się nad ich składem oraz wpływem takich zabiegów na organizm. Nie mówiąc nawet o zmywaniu lakieru i niszczeniu paznokci zmywaczem.

Lakiery źle wpływają na kondycję naszych paznokci: zwiększają ich łamliwość, a płytka paznokcia robi się słabsza i cieńsza nawet o połowę! Paznokcie to tkanka, przez którą substancje chemiczne zostają się do organizmu. Wiele z nich może mieć pośredni lub bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, układ hormonalny, problemy oddechowe czy alergie.


Jakich substancji unikać?

Żywica formaldehydowa (Formaldehyde): stosowana jako utwardzacz, może powodować alergie skórne.

Kamfora (Camphor): może powodować drgawki i dezorientację. Pozbawia paznokcie składników odżywczych, przez co żółkną.

Ftalan dibutylu (DBP): to plastyfikator, którego stosowanie zostało zakazane w UE od 2004 r. z powodu możliwości ingerencji w ludzki układ hormonalny. Jego miejsce zastąpiły inne plastyfikatory, w tym kamfora, tribenzoesan glicerolu i trifenylofosforan (TPPP). Ten ostatni może wywoływać również zaburzenia hormonalne.

Parabeny: to środki konserwujące, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu.

Ksylen (Xylene): może podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe, składnik potencjalnie rakotwórczy.

Ołów (Lead): Uszkadza narządy wewnętrzne, może wpływać na działanie mózgu i nerek.

Eter monometylowy hydrochinonu MEHQ/HQ (Hydroquinone monomethyl ether): może powodować podrażnienie skóry i oczu.

Toluen (toluene) może podrażniać skórę, wywoływać zawroty głowy oraz alergie skórne. Jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może uszadzić płód.

Większość lakierów do paznokci, które możemy kupić w drogeriach, jak i te używane w salonach manicure, zawiera potencjalnie toksyczne chemikalia.

Naukowcy z Duke University i EWG zbadali, że TPHP (dodawany do lakierów, ale często ukrywany w składzie) to substancja chemiczna podejrzewana o zaburzenia endokrynologiczne. Z lakieru dostaje się bezpośrednio do ciała. Jest obecna w próbkach moczu już po kilku godzinach od nałożenia lakieru. EWG znalazło TPHP w 1500 lakierach do paznokci (Revlon, Maybelline). Jeszcze bardziej na zaburzenia hormonalne podatne są nastolatki, które często używają tanich lakierów ze złym składem.

Na toksyczne chemikalia narażeni są też pracownicy salonów manicure. Codzienna ekspozycja na ich opary może mieć trwały, negatywny wpływ na organizm.


Popularne lakiery i ich skład

Lakier L’Oreal zawiera substancje potencjalnie szkodliwe i kancerogenne, m.in. STYRENE i D&C BLACK NO. 2 (CI 77266). Za mieniący się efekt odpowiada mika.

Lakier Maybelline ma w składzie potencjalnie toksyczne substancje, takie jak D&C BLACK NO. 2 (CI 77266) czy CI 42090 (FD&C BLUE NO. 1 OR D&C BLUE NO. 4) ALUMINUM LAKE. Również zawiera mikę.

Lakier Rimmel zawiera składniki, które mają duże prawdopodobieństwo toksyczności, m.in. RETINYL PALMITATE (VITAMIN A PALMITATE), ISOBUTYLPHENOXY EPOXY RESIN i CI 42090 (FD&C BLUE NO. 1 OR D&C BLUE NO. 4). Ma też w składzie mikę.


Naturalne lakiery

Te lakiery do paznokci polskich marek mają lepszy skład niż inne lakiery dostępne w drogeriach, jednak nie znamy wpływu żadnego produktu na organizm po latach częstego stosowania.

Neonail Plant-based Wonder zawiera 77% składników pochodzenia naturalnego. Nie ma w składzie miki.

Lakier Inglot Natural Origin nie ma w składzie potencjalnie toksycznych substancji. Jego formuła zawiera minimum 77% składników pochodzenia naturalnego. Do produkcji użyto plastyfikatorów na bazie naturalnych surowców. Nie zawiera miki.


Naturalna pielęgnacja

Japoński manicure polega na wmasowaniu w płytkę paznokcia odpowiedniej pasty i wypolerowania jej powierzchni. Pasta odżywi paznokcie dzięki witaminom A i E, keratynie, pyłkowi pszczelemu i krzemionce z Morza Japońskiego.

Aby odżywić paznokcie z zewnątrz, warto zafundować im olejowanie. 2 razy w tygodniu wcieraj w paznokcie i otaczające je skórki naturalne oleje, np. rycynowy, migdałowy, oliwę z oliwek albo masło shea. Oleje można też przelać do miseczki i delikatnie podgrzać, a następnie moczyć w nich opuszki palców.

Najważniejsze jest odżywianie od środka! Tylko dzięki zbilansowanej diecie bogatej w pełnowartościowe białko, witaminy i mikroelementy, zachowamy mocne i zdrowe paznokcie.


A przede wszystkim…

Przekonaj się, że naturalne paznokcie…

…nie oznaczają, że jesteś zaniedbana!!

…dobrze prezentują się również na specjalne wyjścia i eleganckie okazje!

…pokazują, że dbasz o swoje zdrowie i wybierasz naturalne rozwiązania!

…są równie “kobiece”, jak pomalowane paznokcie!

…mogą być manifestem, ale nie muszą! To ty decydujesz, czy wygląd paznokci ma dla ciebie znaczenie, czy nie. Nie przejmuj się tym, co myślą o nich inni!


Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33063771/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26485058/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22360331/
https://scitechconnect.elsevier.com/chemistry-nail-polish-polymers-plasticisers-pigments/
https://www.health.harvard.edu/blog/a-look-at-the-effects-of-nail-polish-on-nail-health-and-safety-2019112118231
https://www.ewg.org/news-insights/news/your-nail-polish-could-be-disrupting-your-hormone-system
https://www.ewg.org/research/nailed
https://www.ewg.org/skindeep/products/682976-Maybelline_Color_Show_The_Blush_Nudes_Nail_Lacquer_Toasted_Taupe_2016_formulation/
https://www.ewg.org/skindeep/products/688776-Rimmel_London_60_Seconds_Nail_Hot_Black_to_Go_2016_formulation/
https://www.ewg.org/skindeep/products/681128-LOreal_Paris_Colour_Riche_Gold_Dust_Nail_Color_The_Statement_Piece_2016_formulation/
https://inglot.pl/natural-origin/1448-14367-lakier-do-paznokci-natural-origin#/4088-lakier_do_paznokci_natural_origin-papaya_sorbet_029
https://www.neonail.pl/katalog/manicure/lakiery/weganskie-lakiery-do-paznokci/weganski-lakier-do-paznokci-plant-based-wonder-72-ml-pure-coral.html
https://www.neonail.pl/blog/manicure-japonski.html
https://www.fantoma.pl/en_GB/p/P.Shine-Pasta-8g-Manicure-Japonski-Uzupelnienie/2866


Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *