Co właściwie znaczy “Made in Poland”?
Polskie marki oznaczają swoje ubrania znakiem “Made in Poland”, ale jaka część produkcji została wykonana w naszym kraju? Surowce takie jak bawełna nie pochodzą z Polski, materiały są tkane i farbowane przez zewnętrzne firmy, projekty powstają za granicą, a szycie zleca się tanim szwalniom w Azji. Czy taka odzież ciągle jest “Made in Poland”?
W branży modowej przepisy dotyczące określeń geograficznych nie są rygorystyczne (inaczej jest np. w przemyśle spożywczym). Podlegają krajowym, unijnym i międzynarodowym przepisom. Ale określają one tylko finalny towar, a nie pochodzenie surowców, użytych półproduktów czy ich wcześniejszą obróbkę.
Kiedy ubranie można nazwać polskim?
W przypadku towarów, w których produkcję zaangażowany jest więcej niż jeden kraj, za kraj pochodzenia uznawany jest ten, w którym towar został poddany ostatniej istotnej, ekonomicznie uzasadnionej obróbce lub przetworzeniu.
Andrzej Oryl, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Deloitte Legal, Pasternak, Korba i Wspólnicy
Co to znaczy?
❗️ Metka “Made in Poland” nie oznacza, że całość produkcji została wykonana w Polsce.
❗️ Polskie marki modowe korzystają nie tylko z zagranicznych surowców, ale też gotowych tkanin, komponentów, projektów wykonanych przez kontrahentów z innych krajów lub kontynentów.
❗️ Informacja “Wyprodukowano w Polsce” oznacza, że w naszym kraju wykonano finalny projekt i dokonano w nim najistotniejszych i najbardziej znaczących zmian produktu.
Polskie ubrania wcale nie “Made in Poland”
Reserved podpisuje swoje ubrania Designed in Poland, Made in Bangladesh, czyli Zaprojektowano w Polsce, wyprodukowano w Bangladeszu. Produkcja przeniesiona jest do krajów, gdzie pensje za wykonaną pracę są najniższe na świecie.
Pozostałe marki grupy LPP (Cropp, House, Sinsay, Mohito), również przeniosły całość produkcji do Azji.
Marka Bytom mówi o sobie, że to sztuka krawiectwa od 1945. Tylko niestety połowę oferty szyje się w Chinach.
Veclaim
W 2020 roku wiele osób po raz pierwszy usłyszało o polskiej marce Veclaim. I stało się to niestety ze względu na skandal, który wywołała. Okazało się wtedy, że ta elitarna firma odzieżowa skupuje gotowe t-shirty marki Fruit of The Loom. Szyje się je w Afryce i Azji, a każda sztuka kosztuje kilkanaście złotych. W Polsce odpruwano tylko metki i dodawano nadruki na koszulkach. Marka wyniosła z tej afery poważną lekcję transparentności i uczciwych praktyk. Dzisiaj na jej stronie przeczytamy, że Materiał na t-shirt został wyprodukowany na nasze zamówienie, w Łodzi. T-shirt został uszyty w Polsce, w Wołominie. Nadruk został wykonany w Krakowie.
Polskie nie znaczy “etyczne”
❗️ Jeśli całość produkcji odzieży odbywa się w Polsce, nie oznacza to, że produkt jest etyczny.
❗️ Oprócz miejsca produkcji należy zwracać uwagę na warunki pracy krawcowych, wykonawców czy dystrybutorów. Równie ważna jest jakość użytych materiałów.
❗️ Transparentne marki udzielają takich informacji na swoich stronach internetowych i mediach społecznościowych, podlegają zewnętrznym kontrolom i audytom.
Etyczne marki Made in Poland
POPPI szyje ubrania z lnu uprawianego w Polsce. Współpracuje z niewielkimi szwalniami oraz pracowniami krawieckimi z Łukowa, Przasnysza, Inowrocławia i Lublina. Dzięki temu ubrania są w 100% Made in Poland!
FURORA to marka z Elbląga, która nie kupuje gotowej włóczki, ale sama ją przędzie z najlepszych rodzajów wełny. W Polsce powstają zarówno włóczki, jak i projekty ubrań. To tutaj dzierga się swetry i akcesoria.
PANTALONES to transparentna marka odpowiedzialna społecznie. Całość produkcji odbywa się w Poznaniu, a min. 1% zysków przeznaczany jest na cele społeczne. Bielizna jest wytrzymała i ekologiczna — z bawełny GOTS.
NATULA szyje ubrania m.in. z polskiego i europejskiego lnu. Na stronie internetowej przedstawione są kobiety, które tworzą markę: zarówno jej założycielka, jak i wszystkie krawcowe. Marka tym samym wspiera akcję #whomadeyourclothes.
ŁYKO to warszawska marka, która pozyskuje tkaniny lokalne. Do produkcji ubrań i pościeli używa polskiego oraz litewskiego lnu. Jest transparentna pod względem produkcji i cen.
KROI SIĘ to jednoosobowa pracownia w… vanie! Agnieszka szyje ubrania, torby, nerki i plecaki z odzyskanych tkanin. Z różnych części Polski spływają do niej używane obrusy albo zasłony, które dostają zupełnie nowe życie.
Pracownia SEASIDE TONES powstała w Sopocie w 2015 roku, a dzisiaj jej ubrania są dostępne na całym świecie! Sukienki, koszule, płaszcze i inne ubrania szyje się lokalnie, z naturalnych, polskich tkanin.
Źródła: https://serwisy.gazetaprawna.pl/msp/artykuly/869166,kiedy-produkt-staje-sie-made-in-poland.html, https://mrvintage.pl/2020/05/ile-jest-poland-made-poland.html, https://noizz.pl/fashion/jessica-mercedes-odpowiada-na-zarzuty-wobec-marki-veclaim/ywgc52g, https://veclaim.com/t-shirt-maui
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.