Jeśli hygge nie istnieje jeszcze w twojej codzienności, czas najwyższy je wprowadzić. Szczególnie podczas zimowych miesięcy i pandemii, która przymusza nas do spędzania większości czasu wewnątrz. Bo hygge to nic innego jak przytulna atmosfera w domu. To duńskie wyrażenie opisujące bliskość, bezpieczeństwo i komfort. To poczucie szczęścia i spokoju, do którego nie potrzebujemy ekstremalnych doznań, dalekich podróży ani szalonych imprez. To błogość, wygoda, otoczenie się bliskimi ludźmi, relaksującą muzyką i miłymi zapachami. Bo szczęście bierze się właśnie z prostoty i umiejętności doceniania momentu, nawet jeśli za oknem szaleje śnieżyca i jest ciemno. Hygge to wdzięczność za małe rzeczy, które tak naprawdę powinny być dla nas priorytetem: bezpieczny dom, dobre, zdrowe jedzenie czy wyłączenie mediów na rzecz kreatywnego spędzenia czasu z rodziną.
Jak stworzyć przestrzeń bardziej w stylu hygge? Najlepiej zainwestować w naturalne materiały i proste dodatki. Polskie manufaktury dostarczają wiele produktów i inspiracji, które pozwolą lepiej się poczuć we własnym mieszkaniu, nie wydając fortuny na zakupy i remonty. Dzięki naturalnym akcesoriom i drobnym zmianom we własnym domostwie, stworzysz zdrowszą i bardziej przyjazną przestrzeń, w której będzie łatwiej odpocząć po ciężkim dniu pracy, relaksować się i z przyjemnością spędzać długie, zimowe wieczory.
Aromaty
Nic tak nie umila atmosfery jak ciepły płomień świec i delikatne zapachy. W Internecie znajdziemy bardzo dużo polskich marek, które tworzą naturalne świece z wosku pszczelego, sojowego lub rzepakowego, z dodatkiem kompozycji zapachowych lub olejków eterycznych. Takie akcesoria są bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska. Możemy przebierać w aromatach i ich mieszankach. Najbardziej relaksująco wpływają zapachy:
lawenda | ylang ylang |
róża | drzewo sandałowe |
kwiat pomarańczy | rozmaryn |
cytrusy | szałwia |
Oprócz świec możemy również wybrać same olejki eteryczne lub zapachowe woski, które podgrzewa się na specjalnym kominku ze świeczką. Olejki można również rozpylać za pomocą dyfuzora. U tych, którzy szczególnie dbają o dobrą aurę, sprawdzą się kadzidła. Kadzenie ziołami pomaga się wyciszyć i pozbyć złych emocji. Smużki sosnowe czy z wierzby przyciągają pozytywną energię i wydziela przyjemny zapach.
Naturalne materiały
Dzięki naturalnym materiałom można połączyć przestrzeń na zewnątrz i wewnątrz. Nawet jeśli nie możemy wychodzić ze względu na zimową aurę lub obostrzenia, możemy zaprosić naturę do środka i cieszyć się jej kolorami, formami i zapachami. Zebrane w lesie świerkowe gałązki wypełnią nasz dom leśnym aromatem. Żywe rośliny nie tylko dostarczą tlenu. Zieleń wpływa na nas kojąco i odprężająco. Innymi naturalnymi materiałami są:
- lite drewno – proste i bardzo wytrzymałe
- wełna, która sprawdzi się zarówno w dodatkach (takich jako koce czy pledy), jak i odzieży (swetry, skarpety)
Pięknymi akcesoriami dla każdego wnętrza jest ceramika, szczególnie ta o organicznych formach i w kolorach ziemi.
Rytuały pielęgnacyjne
Czas w domu umilają pielęgnacyjne rytuały. Poza tym pozytywnie wpływają na kondycję naszej skóry, która przez zimę, mróz i suche powietrze z centralnego ogrzewania, narażona jest na podrażnienia. Do pielęgnacji warto wybrać polskie kosmetyki o prostym i naturalnym składzie. Do codziennego użytku można wybrać mydła w kostce, które zawierają roślinne oleje i masła. Podczas kąpieli najlepsze są naturalne sole oraz peelingi do ciała. Po takim rytuale nie można zapomnieć o kremie odpowiednim dla naszego typu skóry, balsamie lub olejkach do ciała, które odżywią, nawilżą i ochronią skórę.
Smaki
Szczególnie zimą mamy ochotę na wszystko to, co nazywane jest comfort food, czyli ciepłe, aromatyczne posiłki. Na przykład rozgrzewające zupy i potrawy gotowane na wolnym ogniu. W tym okresie możemy sobie również pozwolić na słodycze, zadbajmy jednak, by były w miarę zdrowe i najlepiej roślinne. Oprócz posiłków, w stan hygge wprowadzą nas ciepłe napoje. Warto spróbować czegoś innego niż herbata z torebki, np.
- dodaj do ulubionej kawy przyprawę piernikową i mleko roślinne
- zaparz liście czarnej herbaty, dodaj miód, imbir i kawałki pomarańczy
- podgrzej mleko (zwykłe lub roślinne) z łyżeczką kurkumy, cynamonu, oleju kokosowego i miodu
Wyłącz telewizor
Hygge to nie tylko przedmioty czy wystrój wnętrz. To sposób, w jaki spędzamy wolny czas i celebrujemy daną chwilę, sami lub w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Kreatywna rozrywka i prace manualne mogą poprawić nasz nastrój, uspokoić zszargane nerwy i skupić uwagę. Ciekawą rozrywką dla grup są gry planszowe albo wspólne gotowanie. Jeśli większość czasu spędzamy sami w domu, również możemy robić to w sposób produktywny: szyjąc, haftując, układając puzzle, tworząc własne dekoracje lub naturalne kosmetyki. Nie zapominajmy też o ruchu fizycznym, który zaniedbujemy i często spędzamy całe dnie na kanapie albo siedząc przy biurku. Nawet proste ćwiczenia relaksacyjne albo delikatne rozciąganie wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Nigdy nie jest za późno by spróbować jogi, tańca czy nawet prostych ćwiczeń z YouTube. Jeśli wydaje ci się, że spróbowałeś wszystkiego i w niczym nie znalazłeś przyjemności, sięgnij po mniej popularne formy ruchu, takie jak gimnastyka słowiańska albo qigong.
Wszystkie grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych albo handlowych.
[…] ceramika I: minimalizm Eko sposoby na hygge – naturalne sposoby na przytulną atmosferę FacebookTwitterPinterest Tags: ceramikaForma […]