Jeśli wystrój wnętrz z drugiej ręki kojarzy Ci się tylko z antykami czy szafkami w stylu decupage, to ten artykuł bardzo Cię zaskoczy! Ponieważ współczesny, polski design inwestuje w kreatywne pomysły i przedmioty wykonane z materiałów z drugiej ręki. Mogą być to stare felgi, zawory, resztki tkanin, papier, ceramika, szkło, drewno z odzysku oraz inne surowce, które dostają nowe życie jako zupełnie nowe rzeczy. Są praktyczne, unikalne i przepiękne!
Masowy konsumpcjonizm dotyczy nie tylko ubrań i dodatków, ale też mebli oraz elementów wystroju wnętrz. Zalewają nas tandetne przedmioty słabej jakości, które są wyprodukowane w strasznych warunkach w krajach Trzeciego Świata.
Polscy projektanci wykorzystują niechciane materiały i znajdują im nowe zastosowanie. Dzięki recyclingowi i upcyclingowi powstają wyjątkowe projekty, które każdy może mieć w swoim domu! Ekologiczne, stylowe i oryginalne!
Niewiele osób ma świadomość, że aktualnie zmierzamy się z problemem, jakim jest recykling makulatury. Nie zawsze zostaje przetworzona, a jej transport i składowanie są drogie i nieekologiczne. Właśnie dlatego Aga Szwengier z SAISEI zaczęła ponownie wykorzystywać kartony i papier. Tworzy osłonki na rośliny w duchu zero waste. To, co dla innych jest odpadem, dla Agi jest użytecznym materiałem. Misją SAISEI jest również uświadamianie konsumentom, jak i z czego zostały wyprodukowane rzeczy, których używamy, oraz co się z nimi dzieje, gdy już ich nie potrzebujemy. Posiadanie takiej wiedzy pomoże nam w podejmowaniu wyborów, które będą bardziej przyjazne środowisku oraz w przyczynieniu się do redukcji śmieci oraz plastiku.
Reuse zamiast recycle! Czasem nie trzeba przetwarzać materiału, by uzyskać całkowicie nową rzecz. Wystarczy dać jej nowe zastosowanie. Milej design to pufy, krzesła, stołki oraz stoliki stworzone z… felg samochodowych! Ten masowy odpad zostaje wykorzystany w innej, globalnej branży – urządzania wnętrz. Felgi nadają meblom oryginalną formę. W połączeniu z wyrazistymi kolorami i dodatkami otrzymujemy nowoczesny design, który wspaniale łączy w sobie stare i nowe.
Square Upcycling to efekt połączenia prawdziwego rzemiosła z naturalnymi materiałami z odzysku. Jego założycielka, Ewa Konopko, tworzy pojedyncze egzemplarze z dostępnych surowców. Ważne jest dla niej wykorzystanie materiałów, które już istnieją, jak również docenienie pracy ludzi, która została kiedyś włożona w ich wykonanie. Stare deski czy zawory mają na sobie ślady użycia i na tym właśnie polega ich wyjątkowość. Nie są idealnie gładkie, ale naznaczone zębem czasu. Mają swoją historię i urok. Z drewna, żywicy i stali powstają stoły, lampy oraz zegary. Stare sprzęty zostają uratowane oraz naprawione. Dostają nową funkcję i dzięki temu nowe życie. Wykorzystanie różnorodnych materiałów pozwala stworzyć wyjątkowe przedmioty – w stylu rustykalnym i klasycznym, ale też nowoczesnym czy industrialnym.
Jednym ze sposobów na upcycling jest nadawanie nowego znaczenia starym przedmiotom. Dostają zupełnie inną funkcję, dzięki temu mają szansę służyć dalej, zamiast zostać wyrzucone do śmieci. Vintage Candle bazuje właśnie na takim pomyśle. Stara ceramika, taka jak kubki, filiżanki czy wazony, staje się pojemnikiem na świece. Naczynia w stylu vintage zalewa się ekologicznym woskiem. Można je tak używać bez końca, ponownie napełniając naczynka. Vintage Candle to ukłon w stronę dawnego wzornictwa, które może stać się kultową dekoracją każdego mieszkania.
Tazzina to odświeżona i pomalowana na nowo ceramika z drugiej ręki. Tworzą ją dwie dziewczyny, które same szukają używanych, niechcianych i odrzuconych przez innych kuków, mis, talerzy i wazonów. Produkcja każdej nowej rzeczy, od początku do końca, wiąże się z kosztami, śladem węglowym i odpadami. Od wydobycia surowca, przez jego transport, a następnie wyrób przedmiotu, jego ozdabianie i późniejsza dystrybucja. Jeśli możemy jakoś skrócić lub ograniczyć ten proces, przyczyniamy się do lepszego stanu naszego środowiska. Tazzina odnawia znalezioną ceramikę i poddaje ją „autorskiemu liftingowi”. Każda sztuka dostępna jest w pojedynczym egzemplarzu. Wszystko malowane jest ręcznie. To oryginalny design z ekologiczną misją, i to bez estetycznych kompromisów!
JAGA to jednoosobowa marka. Jaga szyje poduszki do medytacji, bolstery oraz poduszki dekoracyjne z tkanin z odzysku. Jak sama mówi, pomysł wziął się z „wrażliwości w stosunku do Matki Natury i pochłaniającego nas konsumpcjonizmu”. Faktem jest, że kupujemy coraz więcej. Dotyczy to również urządzania wnętrz. Wyprodukowanie nowej tkaniny wiąże się z ogromnym zużyciem wody, często również barwników i chemikaliów. Tkaniny odzyskane mają za to swoją historię i urok. Nie da się nawet rozróżnić ich od nowych materiałów. Stylowe dodatki nie muszą być nowe ani drogie. Takie poduszki są niepowtarzalne i unikatowe. Pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Nie muszą służyć tylko do medytacji, ale również jako oryginalne siedzisko lub po prostu ozdoba.
Kawa w lesie to różnorodne przedmioty wykonane metodą upcyclingu. Materiały z drugiej ręki stanowią co najmniej 50% surowców wykorzystanych przy każdym projekcie. Prace są bardzo różnorodne, wykonywane różnymi technikami i z wielorakich materiałów. Można zakupić lampę z masy papierowej albo z łupiny kokosa, odnowione stare krzesło, tablicę z korków po winie, stolik z drewna z odzysku, a nawet biżuterię, jak chociażby kolczyki z liści palmowych! Kawa w lesie to wolność tworzenia… która daje niezwykłe efekty! Po przeróbce przedmioty są nie tylko ciekawie ozdobione, ale też wzmocnione i utrwalone tak, by mogły służyć komuś przez kolejne lata.
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.