Wiele środków czystości, które możemy kupić w supermarkecie, zawiera chemikalia, które negatywnie wpływają na nasz organizm i na środowisko. Mogą wywoływać alergie, problemy skórne i oddechowe albo bóle głowy. Do tego szkodliwe substancje dostają się do wody, która potem zatruwa glebę oraz rośliny. Wybór ekologicznych środków czyszczących nie musi już wiązać się z większymi kosztami. Na rynku możemy znaleźć coraz więcej firm produkujących bezpieczne płyny i mydła, które skutecznie czyszczą i dezynfekują, ale nie są w żaden sposób szkodliwe dla ludzi czy zwierząt. Takie środki możemy też wykonać sami, używając produktów, które zawsze znajdą się w każdym domu:
Soda oczyszczona – nadaje się do czyszczenia niemalże wszystkiego: od kuchni przez armaturę w łazience do usuwania rdzy. W połączeniu z sokiem z cytryny skutecznie zmywa pestycydy z warzyw i owoców. Do tego zmiękcza wodę, dlatego w połączeniu z olejkiem eterycznym sprawdzi się w praniu jako proszek lub płyn do płukania ubrań.
Sok z cytryny – najlepiej sprawdza się w kuchni do czyszczenia powierzchni, naczyń czy usuwaniu kamienia. Łatwo rozpuszcza rdzę i brud. Do tego nadaje przyjemny, odświeżający zapach.
Ocet spirytusowy – skutecznie czyści, rozpuszcza tłuszcz, a do tego działa antybakteryjnie. Po wymieszaniu z wodą, sokiem z cytryny lub olejkami eterycznymi, nie zostawia nieprzyjemnego zapachu.
Sól – sprawdza się w usuwaniu cięższych zabrudzeń z piekarnika, osadu z kubków oraz w przypadku trudnych plam na ubraniach.
Spirytus – ma działanie silnie dezynfekujące i nie uszkadza czyszczonych powierzchni. Połączenie alkoholu z octem i wodą (w proporcjach 1:1:2) oraz olejkiem eterycznym to uniwersalny płyn do sprzątania całego domu.
Skórki po cytrusach – płyn z namoczonych skórek po cytrynach, mandarynkach lub pomarańczach to uniwersalny środek czyszczący, który można używać w kuchni, łazience, do mycia podłóg, a nawet szyb i luster. Cytrusy zawierają d-limonen – składnik, który rozpuszcza brud i tłuszcz. Do stworzenia takiej mikstury wystarczą skórki owoców i ocet. Po ok. 2 tygodniach otrzymujemy płyn, do którego można dodać jeszcze olejek eteryczny, jeśli zapach octu jest zbyt silny.
Igły jodły – zanim wyrzucisz choinkę albo jeśli będziesz na spacerze w lesie, nazbieraj gałązki jodły. Zalane octem na min. 2 tygodnie, stworzą kolejny środek do czyszczenia domu. Wystarczy rozrobić go pół na pół z wodą i przelać do butelki ze spryskiwaczem.
Olejki eteryczne – neutralizują intensywny zapach octu lub alkoholu oraz nadają przyjemny zapach, jakikolwiek sobie wybierzemy. Poza tym mają działanie antybakteryjne (citronella, eukaliptus, cytryna, pamarańcza, rozmaryn, drzewo sandałowe), antywirusowe (lawenda, cytryna, oregano, drzewo herbaciane) i aromaterapeutyczne.
W internecie jest bardzo dużo przepisów na domowe środki czystości, które możemy tworzyć sami i eksperymentować, które sprawdzają się najlepiej. Warto wypróbować również płyny i środki czyszczące na wagę, dostępne w sklepach typu zero waste.
Poza tym istnieją naturalne, wszechstronne mydła, które można używać do prania i czyszczenia, np. mydło marsylskie składające się głównie z oliwy z oliwek (wiele takich mydeł ma w swojej ofercie Stara Mydlarnia), potasowe (nazywane potocznie „szarym”), rzepakowe, kokosowe albo savon noir, czyli czarne mydło z Maroka.
Przez ostatnie lata kilka polskich firm wprowadziło na rynek różne, ekologiczne środki czyszczące o naturalnym składzie i bezpieczne w użytkowaniu.
Yope zaczynało właśnie od środków do czyszczenia domu. Z czasem marka bardzo się rozwinęła i wprowadziła kosmetyki dla dzieci i dorosłych. Płyny do naczyń, podłóg, szyb, łazienek oraz mydła kuchenne, mają przynajmniej 90% naturalnych składników (niektóre aż 98%!). Dla tych, którzy wolą mieć jeden środek to wszystkiego, jest uniwersalny płyn antybakteryjny oraz płyn uniwersalny, który można stosować zarówno w domu, jak i na powierzchnie na zewnątrz. Środki wyróżnia jakość, przystępna cena i piękny, oryginalny design. Yope to jeden z promotorów ekologicznych rozwiązań w kosmetyce domowej. Działa od 2014 roku i nie przestaje się rozwijać. Obecnie można również odsyłać opakowania i napełniać je ponownie w punktach stacjonarnych.
Deribere to polska, rodzinna marka, założona przez bratową i szwagierkę – Agatę i Asię. Zależało im na stworzeniu łagodnych dla skóry, ale też skutecznych proszkach do prania i detergentach czyszczących. Takich, które nie wywołują alergii, są bezpieczne dla dzieci i zwierząt oraz nie wypływają negatywnie na środowisko. Firma utożsamia się z ideą less waste, dlatego do pakowania nie używa plastiku. Produkty są w szklanych opakowaniach lub papierowych torbach (uzupełniacze). Wyrabia się je ręcznie i w żadnym momencie nie są testowane na zwierzętach.
Klareko stworzyły dwie przyjaciółki z Warmii. Do otwarcia własnej manufaktury zainspirowały je otaczające jeziora, łąki, własna rodzina oraz chęć, by właściwie o to wszystko zadbać. Dla Marty i Kariny szokujący byl fakt, że nie ma żadnych badań potwierdzających brak szkodliwości chemii gospodarczej na ludzki organizm. Dlatego stworzyły produkty, które są w 100% bezpieczne w użyciu. Nie są też w żaden sposób szkodliwe dla środowiska. Butelki są wielorazowego użytku, a producent oferuje uzupełniacze w opakowaniach zero waste (szkło lub papier). Klareko nie używa sztucznych aromatów. Naturalne olejki eteryczne są bezpieczne dla zdrowia, domu i do tego nadają przyjemny zapach pomarańczy, gejpfruta, mięty, lawendy lub piernika.
Zielko to jedno z dzieci marki Sylveco, skoncentrowane właśnie na kosmetyce dla domu. Produkty do czyszczenia i prania zawierają minimum 98% składników pochodzenia naturalnego (aż do 99.9%)! Na stronie internetowej możemy znaleźć wykaz składników dla każdego produktu. Głównym, aktywnym składnikiem wszystkich detergentów jest surowiec naturalny: w płynach do prania jest to mydło potasowe, w paście czyszczącej – soda oczyszczona, a w płynach do kuchni, łazienki oraz szyb i luster – kwas cytrynowy.
O Nowej Kosmetyce pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu (artykuł znajdziesz tutaj). To polska manufaktura, która produkuje środki czyszczące przyjazne środowisku. Każdy zapakowany jest w minimalistyczne opakowanie, które jest proste do przetworzenia lub ponownego użycia. Płyny zawierają kilka niezbędnych, naturalnych i skutecznych składników, m.in. szare mydło i glicerynę. Ekstremalna pasta czyszcząca dobrze radzi sobie z cięższymi zabrudzeniami, jednak jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia oraz jest biodegradowalna.
Balja to stosunkowo nowa manufaktura, która odpowiada ta rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne produkty do zmywarek. Marka łączy naturalne składniki z nowoczesnymi metodami produkcji. Nie używa barwników, syntetycznych środków zapachowych, konserwantów, rozjaśniaczy, chloru ani zeolitów. W ofercie znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy do mycia naczyń w zmywarce: proszek, sól oraz nabłyszczacz. Do tego możemy zaopatrzyć się w naturalne proszki do prania, wybielacz albo mydło gospodarcze. Wszystkie produkty są biodegradowalne, ponieważ zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Również opakowania są ekologiczne i nadają się do recyklingu.
Produkty Only Eco wytwarza się w całości w Polsce. Posiadają certyfikaty ekologiczne (EcoCert oraz Vegan Society), a płyny i pasty, jak również ich opakowania, są w 100% biodegradowalne. Składają się w 99% ze składników pochodzenia naturalnego i nie zawierają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji (SLS, SLES, parabenów, barwników czy silikonów). Ekologiczny jest nie tylko skład, ale też metody produkcji i sama fabryka w Bydgoszczy.
#MyjemyRoślinami to motto polskiej marki BeSymbio, która zamiast szkodliwych substancji używa naturalnych zamienników. Aktywne wyciągi z roślin pozyskiwanych z ekologicznych upraw skutecznie czyszczą zabrudzone powierzchnie. Produkty są nie tylko przyjazne środowisku, ale też bezpieczne dla domowników. BeSymbio wypuściło całą serię produktów dla dzieci: płyny do mycia smoczków, butelek, nocników czy zabawek. Opakowania to szklane butelki. Zawarte w nich koncentraty pozwalają zaoszczędzić wodę i nie przepłacać za produkty, których głównym składnikiem jest właśnie woda, a nie surowce aktywne.
Swonco dostarcza środki czystości przyjazne ludziom i środowisku. Produkty nie zawierają agresywnych chemikaliów, materiałów kopalnych, ropopochodnych ani sulfatów. Ich przyjemny zapach pochodzi z naturalnych olejków eterycznych. Co ciekawe, Swonco oferuje specjalny płyn do czyszczenia mat sportowych. Jest on bezpieczny dla skóry, a do tego odświeża i dezynfekuje maty, na których robimy ćwiczenia i jogę.
Również wiele polskich marek kosmetycznych ma w swojej ofercie środki do czyszczenia domu. Warto wypróbować ich mydła gospodarcze (np. ŻE AĘ, Ajeden, 4 szpaki, Mydłostacja), pasty czyszczące (Mommy’s soaps) oraz uniwersalne mydła do pędzli i wielorazowych wacików (np. Ovium), które przydadzą się w każdej ekologicznej łazience.
Wszystkie grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych albo handlowych.
[…] prana w podrażniających skórę środkach chemicznych (o naturalnych detergentach przeczytasz tutaj). No i nasza dzisiejsza zmora, czyli ochronne maseczki na twarz. Obecnie nie możemy się ich […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentydo zmywarkikremmydłopłyn do myciaszampon […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentypłyn do myciaproszek do prania […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentydo zmywarkipłyn do myciaproszek do prania […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentydo zmywarkipłyn do myciaproszek do prania […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? Nowa Kosmetyka – ekologiczne kosmetyki oraz naturalne detergenty FacebookTwitterPinterest Tags: detergentyproszek do prania […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentydo zmywarkiproszek do prania […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentyOnly Ecopłyn do mycia […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: BeSymbiodetergentypłyn do mycia […]
[…] Kosmetyka dla domu – jak naturalnie dbać o czystość? FacebookTwitterPinterest Tags: detergentypłyn do myciaproszek do praniaSwonco […]