Które certyfikaty odzieżowe są najbardziej wiarygodne?

Certyfikaty odzieżowe

W przemyśle odzieżowym istnieje niewiele wiarygodnych certyfikatów, które potwierdzają pochodzenie lub sposób produkcji danej tkaniny czy dzianiny. Aby certyfikat był wiarygodny, musi spełniać poniższe wymogi:

  • być wydawany przez niezależną instytucję certyfikującą
  • wyznaczać wysokie standardy dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz etyki pracy
  • przeprowadzać regularne kontrole (np. raz w roku), które weryfikują, czy rolnicy lub producenci nadal spełniają warunki danego certyfikatu

To NIE są certyfikaty!

Taki symbol nie oznacza, że ubranie jest wykonane ze 100% bawełny. To tylko grafika, która może być niezgodna z realnym składem. Należy zawsze sprawdzić skład tkaniny na metce po wewnętrznej stronie szwów.

To nie certyfikat, tylko znak graficzny, który można znaleźć online. Nie potwierdza organicznych upraw bawełny. To również zwykła grafika, która nie jest wiarygodnym certyfikatem.

Bawełna

Wiarygodne certyfikaty dla bawełnianych ubrań i tekstyliów:

GOTS (Global Organic Textile Santandard) to włókna uprawiane w sposób zrównoważony, z organicznych upraw, pozyskiwane etycznie. Przy znaku na metce musi pojawić się też numer certyfikatu!

Cradle to Cradle zapewnia ramy oceny bezpieczeństwa, obiegu zamkniętego i odpowiedzialności materiałów.

OCS (The Organic Content Standard) to dobrowolna certyfikacja, która wydawana jest dla materiałów organicznych. Weryfikuje również łańcuch dostaw.

Wełna, kaszmir, alpaka…

Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Santandard) będzie posiadać wełna ze zrównoważonej hodowli i pozyskiwanej w sposób etyczny.

RWS (Responsable Wool Standard) to certyfikat dla rolników i sprzedawców wełny, którzy spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt, zarządzania gruntami oraz norm społecznych. Podobne certyfikaty istnieją też dla moheru, kaszmiru i alpaki:

Znak Mulesing free informuje, że owce nie były poddawane bolesnym praktykom mulesingu. To nie certyfikat, ale oświadczenie porducenta.

Pozostałe certyfikaty

Firmy posiadające certyfikat B Corp spełniają wysokie standardy społeczne, środowiskowe, jak również pod względem transparentości i odpowiedzialnej produkcji.

Certyfikat bluesign® ma najwyższe standardy w branży. Ten znak gwarantuje, że produkt powstał zgodnie ze ścisłymi wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

GRS (Global Recycled Standard) lub RCS (Recycled Claim Standard) potwiedzają, że włókna (np. bawełny lub wełny) pochodzą z recyklingu.

Certyfikat bezpieczeństwa

Oeko-tex Standard 100 to certyfikat bezpieczeństwa, który weryfikuje obecność toksycznych substancji. Tkaniny, nici oraz akcesoria testuje się pod kątem obecności 350 toksycznych chemikaliów. Warto wspomnieć, że w przemyśle odzieżowym używa się ok. 8000 chemikaliów… ale lepsze to niż nic!

Certyfikat nie świadczy o tym, że ubranie jest ekologiczne, wysokiej jakości, ani nie weryfikuje sposobu produkcji czy warunków pracy. Szukaj takiego loga na metce razem z numerem certyfikatu:

Certyfikat sprawiedliwego handlu

Rolnicy oraz szwalnie w Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy na Bliskim Wschodzie mogą posiadać certyfikat sprawiedliwego handlu Fair Trade. Taki znak gwarantuje, że producenci spełniają standardy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Fair Trade wspiera zrównoważony rozwój małych producentów i pracowników rolnych w krajach o niskich i średnich dochodach.

To symbole, które znajdziesz również na żywności. W przypadku tekstyliów aż 90% bawełny ze znakiem Fair Trade to bawełna organiczna!

Ubrania bez certyfikatów

Nie wszystkie ubrania, które są lepszą alternatywą dla fast fashion, posiadają certyfikaty. Bardzo dobrym wyborem zawsze będą:

  1. Ubrania z drugiej ręki! Już zostały wyprodukowane, więc nie wymagają zużycia surowców ani wody. Są najbardziej ekologiczne i zamiast je wyrzucać czy przetwarzać, warto je nosić i dać im drugie życie.
  2. Rzeczy z upcyclingu! Z używanych tkanin szyje się patchworkowe kurtki, spodnie, koszule, torby… To unikalne sztuki z materiałów z odzysku.
  3. Lokalne tkaniny i dzianiny, np. europejskie konopie, polski len lub wełna.

Źródła:
https://global-standard.org/
https://www.fairtradeamerica.org/the-standards/
https://c2ccertified.org/the-standard
https://www.controlunion.com/service/certification/
https://textileexchange.org/responsible-wool-standard/
https://bcorporation.eu/what-is-a-b-corp/what-does-b-corp-certification-mean/#:~:text=Certified%20B%20Corporations%2C%20or%20B,performance%2C%20transparency%2C%20and%20accountability.
https://textileexchange.org/recycled-claim-global-recycled-standard/
https://www.oeko-tex.com/en/our-standards/oeko-tex-standard-100

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *