Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Uncategorized
Odpady czy cenne surowce?
To, co dla jednych jest tylko odpadem albo śmieciem, który trafia do kosza, dla innych może być cennym surowcem produkcyjnym. Rozumienie “odpadów” nie jako po prostu “śmieci”, ale jako surowców, które można przetworzyć lub wykorzystać ponownie, zmienia nasze podejście do całej gospodarki odpadami. Jeśli nie nauczymy się przetwarzać 100% plastiku, papieru albo materii organicznej, będziemy mieli jeszcze większy problem ze śmieciami niż mamy teraz. Na szczęście powstają coraz to nowe firmy, patenty i technologie, które pomagają nam wykorzystać ponownie to, co już mamy. Często w bardzo kreatywny i pomysłowy sposób!
Talerze z otrębów
Biotrem to firma, która wykorzystuje proste materiały i zaawansowaną technologię do tworzenia biodegradowalnych talerzy i sztućców, które zastępują plastikowe albo nawet papierowe jednorazówki. Talerze i półmiski produkowane są z naturalnych, pszennych otrąb spożywczych. Z powodzeniem są eksportowane na cały świat! Tak powstałe rzeczy są:
- naturalną alternatywą dla plastiku
- wszystkie wyroby rozkładają się w przeciągu zaledwie 30 dni
- produkcja jest nieszkodliwa dla środowiska, nie wymaga wyrabiania dodatkowych surowców ani użycia chemikaliów
- do wytworzenia talerzy i sztućców zużywa się śladowe ilości wody
- firma wykorzystuje odpady spożywcze, jakimi są otręby pszenne, powstałe jako efekt uboczny przemiału ziarna na mąkę
- talerze i sztućce są wytrzymałe na zimno oraz wysokie temperatury (można używać ich do serwowania dań płynnych, gorących, wkładać do piekarnika czy mikrofali)
Kawa, czyli czarne złoto
Dziennie wypijamy hektolitry kawy… i wyrzucamy tony fusów do kosza! A ziarenka można wykorzystać ponownie. Polska marka Fussy tworzy kawowe peelingi do ciała (bez żadnych sztucznych dodatków!). Dostaje fusy od lokalnych kawiarni, które normalnie by przepadły. Zbite bloczki kawy są rozbijane na proszek i suszone, po czym miesza się je z pielęgnacyjnymi składnikami aktywnymi. Do tego palarnie kawy dostarczają wartościowe odpady produkcyjne, takie jak łuski i kawałki ziaren. Peeling kawowy to nie tylko aromat, ale również poprawa mikrokrążenia, usuwanie zbędnego naskórka i toksyn oraz masaż. Kawa działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Naturalna pielęgnacja w stylu zero waste!
ManufakturA Poznań z pozostałych fusów do kawy wytwarza… podstawki pod kubki i biżuterię. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. To drugie życie dla fusów, które zamiast trafić do zmieszanych śmieci, mogą zostać przetworzone na solidny materiał, który będzie służyć przez lata. Oprócz tego Michał i Agnieszka drukują w 3D podpórki i mydelniczki z naturalnych materiałów!
Zabawki z porzuconych tkanin
Zamiast wyrzucać stare ubrania, zasłony czy pościele, wystarczy oddać je w kreatywne ręce. Dziewczyny z Uglytoys i Bawitko tworzą zabawki z materiałów z drugiej ręki. Niektóre piękne, inne oryginalne, dla każdego dziecka o bogatej wyobraźni. Wyjątkowe i niepowtarzalne, bez syntetycznych materiałów i niebezpiecznych gadżetów. Wszystkie idealne do przytulania! Do spania w trakcie podróży posłużą kolorowe liski od Tereferenki – wykonane z materiałów z odzysku i wypełnione poliestrowym puchem z recyklingu (a dokładniej z przetworzonych butelek PET).
Worki na śmieci zrobione ze… śmieci
Wcześniej pisałam o polskich markach, które szyją wielorazowe woreczki z naturalnych materiałów, takich jak len (worki.worki) albo biobawełna z certyfikadem GOTS (Sakwabag). Są to wyjątkowe firmy, które dbają nie tylko o planetę, ale też o swoich konsumentów, dostarczając im woreczki z najlepszych i neutralnych dla zdrowia materiałów. Inne manufaktury poszły bardziej w kierunku upcyclingu i produkują woreczki z tkanin, które już istnieją. Matka i Córy to rodzinna firma, która stara się uświadamiać na temat konieczności ograniczania odpadów. Worki powinny być nie tylko wielorazowe i praktyczne, ale również spełniać potrzeby estetyczne i dobrze się prezentować. Stare tkaniny i firany, dzięki maszynie do szycia i sprawnym dłoniom mamy Anny, stają się pięknymi i wielofunkcyjnymi woreczkami. Poza tym Matka i Córy szyją chusteczki wielorazowe, serwetki, maseczki, myjki, płatki kosmetyczne, worki na śmieci oraz torby na zakupy.
Biżuteria z odzysku
Papier jest uważany za materiał bardzo eko, jednak to, co wyrzucamy do niebieskiego pojemnika, nie zawsze zostaje poddane recyklingowi. Papirysy to innowacyjny projekt wykorzystujący papier do produkcji… biżuterii. Tak! Kolczyki i zawieszki z papieru, które w niczym nie przypominają origami… Biżuteria Papirysy powstaje z papieru czerpanego. I tak jak każdy może go wykonać własnoręcznie w domu, tak produkcja kolczyków wymaga już sporych umiejętności. Arkusze papieru czerpanego (czyli ciętego i moczonego papieru np. ze starych gazet albo zeszytów, który jest następnie mielony, barwiony i suszony) są odpowiednio sklejane oraz wycinane w różne formy. Takie kształty utwardza się i zabezpiecza, aby były trwałe i wodoodporne. Ostatnim etapem jest szlifowanie oraz lakierowanie. To niezwykły pomysł na lekkie i efektowne ozdoby! Oprócz biżuterii, z papieru czerpanego powstają również… nowe zeszyty! W taki sposób używany materiał zatacza krąg i możemy używać go wielokrotnie.
Żeby zachwycać, biżuteria nie musi być wykonana ze złota ani kamieni szlachetnych. Pamiętajmy, że ich wydobywanie wiąże się z wyzyskiem planety oraz ludzi, którzy często pracują w niewolniczych warunkach. Dlatego pojawia się coraz więcej alternatywnych materiałów, z których powstają kolczyki, pierścionki i naszyjniki. Manufaktury takie jak Scradeus, U-bijou albo Rekrea, używają metali z odzysku, którym nadają nową formę. Ekoista to kolorowa biżuteria z… butelek PET! Tak, jak papierowe ozdoby od Papirysów, ozdoby Ekoista są również bardzo lekkie i oryginalne w formie. Mostly Junk to łańcuchy oraz części starych drukarek lub telefonów. Ich industrialna forma tworzy niezwykłą i nowoczesną biżuterię, nie tylko dla komputerowych freaków. NOBU to biżuteria z naturalnych kwiatów, a kolekcja Zero Waste powstała z opiłków złota, które pozostały po tworzeniu innych kolekcji (więcej o NOBU przeczytasz tutaj).
A całkiem niedawno…

…pisałam o ubraniach i akcesoriach, które powstają z materiałów z drugiej ręki. Jeśli jeszcze nie wiecie, że można uszyć plecak z plastikowej foliówki lub banerów reklamowych, zrobić elegancką torebkę z zawleczek od puszek albo przerobić stare poszewki na modną odzież, zajrzyj koniecznie tutaj!