Rajstopy – dlaczego nosimy plastik?

Skąd wzięły się nylonowe rajstopy?

Aż do II Wojny Światowej kobiety nosiły jedwabne pończochy, szyte ręcznie z pozyskiwanego z Azji jedwabiu. Podczas wojny, kiedy brakowało dostaw surowców, zaczęto eksperymentować z tworzywami sztucznymi. Tak powstał nylon, czyli rodzaj poliamidu, który jest rozciągliwy i łatwo nadać mu formę.

Co ciekawe, pierwsze nylonowe rajstopy stworzone przez markę DuPont były praktycznie niezniszczalne. Aby móc sprzedawać więcej rajstop, firma zleciła chemikom, by osłabili strukturę nylonu, a same rajstopy łatwiej się darły (planowane ograniczenie trwałości produktu).


Dlaczego nylon nie jest eko?

❗️ nylon to rodzaj plastiku wytwarzanego z ropy naftowej i węgla

❗️ powstaje jako efekt chemicznego procesu, który pochłania dużo wody (do ochładzania włókien) i związków chemicznych

❗️ żaden rodzaj nylonu nie jest biodegradowalny

❗️ same włókna są bardzo trwałe, przez co nawet podarte rajstopy przetrwają w środowisku setki lat

❗️ produkcja nylonu emituje duże ilości podtlenku azotu, czyli gazu cieplarnianego, który jest 300 razy bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla


Jakie rajstopy kupić?

✅ Przede wszystkim zastanów się, czy potrzebujesz kolejne rajstopy? A może cieliste rajstopy na lato w ogóle okażą się zbędne? Zimą pod sukienkę można założyć bawełniane lub wełniane legginsy, które będą o wiele trwalsze i posłużą nam dłużej niż rajstopy.

✅ Jeśli potrzebujesz nowych rajstop, wybierz te z naturalnych włókien (bawełna, wełna) z certyfikatem GOTS. Naturalne rajstopy zawsze będą mieć domieszkę elastanu, przez co nie podlegają recyklingowi ani nie są kompostowalne.

✅ Bardziej ekologiczną opcją będą również rajstopy z przędz pochodzących z recyklingu, posiadających certyfikat GRS.


Naprawa rajstop

Repasacja rajstop i pończoch to ginący zawód. Ciągle jeszcze można znaleźć jego przedstawicieli, zarówno w pracowniach stacjonarnych, jak i online.

Sprawdź, czy w twojej okolicy ktoś zajmuje się repasacją (podnoszeniem) oczek w używanych rajstopach, pończochach i skarpetach. W ten sposób znacznie wydłużysz im życie!


Lepsza wersja rajstop

Polska marka GABRIELLA ma kolekcję rajstop zrobionych w 100% z recyklingowanych przędz pochodzących z odzyskanych sieci rybackich. Posiadają certyfikat Global Recycling Standard. 10% ze sprzedaży przekazywane jest fundacji działającej na rzecz ochrony Bałtyku.

ORGANIC BASICS ma w swojej ofercie rajstopy uszyte w 50% z nylonu z recyklingu. Wysokiej jakości włoska przędza jest trwała, a same rajstopy nie drą się łatwo.

MONIKA KAMIŃSKA stworzyła rajstopy z wełny, która naprawdę grzeje w chłodne dni (w przeciwieństwie do nylonu). Rajstopy mają w składzie 76% wełny mulesing free, z certyfikatem Oeko-Tex. Są trwałe i nie gryzą!

GRÖDO to rajstopy dziecięce z naturalnych włókien. Zawierają 93% organicznej bawełny + elastan albo mix organicznej wełny z merynosów (75%) i bawełny (23%). Wszystkie przędze posiadają certyfikat Global Organic Textile Standard, który gwarantuje wysoką jakość wyrobu oraz sprawiedliwą produkcję surowca.

Dziecięce rajstopy można znaleźć np. na Vinted w okazyjnych cenach. Ważne, by zawsze sprawdzić skład i szukać rajstop z jak największą ilością bawełny (na lato) lub wełny (na zimę) w składzie. Rajstopy second hand nie muszą być używane — często są to nietrafione rozmiary albo takie, z których dziecko szybko wyrosło. W lumpeksach można również znaleźć nieużywane rajstopy, jeszcze z metkami.


Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *