Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
Sprzątanie w stylu zero waste – czyli o naturalnych detergentach
Chemia w domu może bardziej szkodzić niż czyścić Albo razem z brudem wyczyści też nasz układ odpornościowy i portfel
podrażni albo wywoła alergie… A jest sporo substancji pochodzenia naturalnego, które mają właściwości czyszczące, odkażające, odkamieniające, antybakteryjne albo antygrzybicze… I okazuje się, że nie trzeba poświęcać czystego domu dla zdrowia czy ekologii
Dlaczego naturalne detergenty?
Wiele popularnych środków czystości zawiera chemikalia, które mogą wywoływać alergie, problemy skórne i oddechowe oraz bóle głowy. Częste sprzątanie silnymi detergentami może prowadzić do astmy i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Do tego mikroplastik i szkodliwe substancje dostają się do wody, która potem zatruwa glebę oraz rośliny.
Środki czystości mają w składzie również substancje, dzięki którym produkt ma atrakcyjnie wyglądać lub ładnie pachnieć. Jest to np. dwutlenek tytanu — barwnik zakazany w żywności przez potencjalne działanie genotoksyczne. Proszki do prania wybiela się chemicznie, by dać wrażenie jeszcze bielszego prania, emulgatory odpowiadają za jednolitą konsystencję płynu do płukania, a sztuczne aromaty za zapach “czystości i świeżości” — nawet, jeśli produkt nie czyści dobrze.
Detergenty domowej roboty
Detergenty można wykonywać samodzielnie w domu. W internecie znajduje się mnóstwo przepisów na środki czystości domowej roboty, do których wystarczy kilka naturalnych składników, jak np.
Soda oczyszczona — nadaje się do czyszczenia niemalże wszystkiego: od kuchni przez armaturę w łazience do usuwania rdzy. Do tego zmiękcza wodę, dlatego w połączeniu z olejkiem eterycznym sprawdzi się w praniu jako proszek lub płyn do płukania ubrań.
Sok z cytryny — najlepiej sprawdza się w kuchni do czyszczenia powierzchni, naczyń czy usuwaniu kamienia. Łatwo rozpuszcza rdzę i brud. Do tego nadaje przyjemny, odświeżający zapach.
Ocet — skutecznie czyści, rozpuszcza tłuszcz, a do tego działa antybakteryjnie. Po wymieszaniu z wodą, sokiem z cytryny lub olejkami eterycznymi, nie zostawia nieprzyjemnego zapachu.
Sól — sprawdza się w usuwaniu cięższych zabrudzeń z piekarnika, osadu z kubków oraz w przypadku trudnych plam na ubraniach.
Skórki po cytrusach — płyn z octu i namoczonych skórek po cytrusach to uniwersalny środek czyszczący, który można używać w kuchni, łazience, do mycia podłóg, a nawet szyb i luster. Cytrusy zawierają d-limonen — składnik, który rozpuszcza brud i tłuszcz.
Olejki eteryczne — neutralizują intensywny zapach octu lub alkoholu i mają działanie antybakteryjne (citronella, eukaliptus, cytryna, pomarańcza, rozmaryn, drzewo sandałowe), antywirusowe (lawenda, cytryna, oregano, drzewo herbaciane) i aromaterapeutyczne.
Opakowania zero waste
Oprócz szkodliwego składu środków czystości, trzeba mieć na uwadze również ich opakowania. Firma Unilever, czyli właściciel marek takich jak Persil, Domestos, Surf, Cif czy Coccolino, znajduje się w pierwszej trójce światowych producentów, którzy najbardziej zanieczyszczają środowisko plastikiem. Firma produkuje miliony ton tego syntetycznego tworzywa (virgin plastic). Jej celem jest zredukowanie produkcji plastiku o zaledwie 20% do 2025 roku. Oznacza to, że 4 na 5 produktów Unilever cały czas będą pakowane w nowy plastik, który pozostanie w środowisku na setki lat.
Dlatego warto wspierać marki, które w ogóle nie używają plastiku albo wykorzystują plastik z recyklingu. Tworzywa syntetyczne nie są konieczne w produkcji czy dystrybucji detergentów. Takie opakowania wydzielają mikroplastik do otoczenia, wody, jak i do samego detergentu!
Naturalne detergenty
Polecenia marek są dostępne dla moich Patronów. Dołącz do Patronite i zdobądź nieograniczony dostęp do poleceń najlepszych marek oraz ubrań czy kosmetyków. Znajdziesz tam polecenia wełnianych i lnianych ubrań, jeansów, bielizny, naturalnych strojów sportowych czy etycznych kosmetyków do makijażu. Polecenia są na bieżąco sprawdzane i uzupełniane o nowe marki.

Jakich detergentów używasz na co dzień w domu? Czytasz ich składy? A może wolisz bardziej naturalne opcje? Daj mi znać w komentarzu!
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.