Sprzątanie w stylu zero waste – czyli o naturalnych detergentach

Chemia w domu może bardziej szkodzić niż czyścić😬 Albo razem z brudem wyczyści też nasz układ odpornościowy i portfel😬 podrażni albo wywoła alergie… A jest sporo substancji pochodzenia naturalnego, które mają właściwości czyszczące, odkażające, odkamieniające, antybakteryjne albo antygrzybicze… I okazuje się, że nie trzeba poświęcać czystego domu dla zdrowia czy ekologii💚🤗


Dlaczego naturalne detergenty?

Wiele popularnych środków czystości zawiera chemikalia, które mogą wywoływać alergie, problemy skórne i oddechowe oraz bóle głowy. Częste sprzątanie silnymi detergentami może prowadzić do astmy i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Do tego mikroplastik i szkodliwe substancje dostają się do wody, która potem zatruwa glebę oraz rośliny.

Środki czystości mają w składzie również substancje, dzięki którym produkt ma atrakcyjnie wyglądać lub ładnie pachnieć. Jest to np. dwutlenek tytanu — barwnik zakazany w żywności przez potencjalne działanie genotoksyczne. Proszki do prania wybiela się chemicznie, by dać wrażenie jeszcze bielszego prania, emulgatory odpowiadają za jednolitą konsystencję płynu do płukania, a sztuczne aromaty za zapach “czystości i świeżości” — nawet, jeśli produkt nie czyści dobrze.


Detergenty domowej roboty

Detergenty można wykonywać samodzielnie w domu. W internecie znajduje się mnóstwo przepisów na środki czystości domowej roboty, do których wystarczy kilka naturalnych składników, jak np.

Soda oczyszczona — nadaje się do czyszczenia niemalże wszystkiego: od kuchni przez armaturę w łazience do usuwania rdzy. Do tego zmiękcza wodę, dlatego w połączeniu z olejkiem eterycznym sprawdzi się w praniu jako proszek lub płyn do płukania ubrań.

Sok z cytryny — najlepiej sprawdza się w kuchni do czyszczenia powierzchni, naczyń czy usuwaniu kamienia. Łatwo rozpuszcza rdzę i brud. Do tego nadaje przyjemny, odświeżający zapach.

Ocet — skutecznie czyści, rozpuszcza tłuszcz, a do tego działa antybakteryjnie. Po wymieszaniu z wodą, sokiem z cytryny lub olejkami eterycznymi, nie zostawia nieprzyjemnego zapachu.

Sól — sprawdza się w usuwaniu cięższych zabrudzeń z piekarnika, osadu z kubków oraz w przypadku trudnych plam na ubraniach.

Skórki po cytrusach — płyn z octu i namoczonych skórek po cytrusach to uniwersalny środek czyszczący, który można używać w kuchni, łazience, do mycia podłóg, a nawet szyb i luster. Cytrusy zawierają d-limonen — składnik, który rozpuszcza brud i tłuszcz.

Olejki eteryczne — neutralizują intensywny zapach octu lub alkoholu i mają działanie antybakteryjne (citronella, eukaliptus, cytryna, pomarańcza, rozmaryn, drzewo sandałowe), antywirusowe (lawenda, cytryna, oregano, drzewo herbaciane) i aromaterapeutyczne.


Opakowania zero waste

Oprócz szkodliwego składu środków czystości, trzeba mieć na uwadze również ich opakowania. Firma Unilever, czyli właściciel marek takich jak Persil, Domestos, Surf, Cif czy Coccolino, znajduje się w pierwszej trójce światowych producentów, którzy najbardziej zanieczyszczają środowisko plastikiem. Firma produkuje miliony ton tego syntetycznego tworzywa (virgin plastic). Jej celem jest zredukowanie produkcji plastiku o zaledwie 20% do 2025 roku. Oznacza to, że 4 na 5 produktów Unilever cały czas będą pakowane w nowy plastik, który pozostanie w środowisku na setki lat.

Dlatego warto wspierać marki, które w ogóle nie używają plastiku albo wykorzystują plastik z recyklingu. Tworzywa syntetyczne nie są konieczne w produkcji czy dystrybucji detergentów. Takie opakowania wydzielają mikroplastik do otoczenia, wody, jak i do samego detergentu!


Naturalne detergenty

KLAREKO to naturalne detergenty z czystym składem, aromatyzowane olejkami eterycznymi. Można je kupić w recyklingowanej butelce z dozownikiem lub uzupełniacze w szklanych słoikach. Tabletki do zmywarki i proszek do prania pakuje się w papier.

Mydło gospodarcze “Sprzątacz” od ŻE ĄĘ nadaje się do mycia domu, naczyń oraz prania.

GARY to płyn do mycia naczyń w kostce. Bez wody i plastiku! Zawiera olej kokosowy, sodę i olejek eteryczny ze słodkich pomarańczy. Potrzyj nim wilgotną gąbkę i już!

Mydełko OVIUM zostało stworzone do codziennego czyszczenia wielorazowych płatków do demakijażu, pędzli i gąbeczek. Skutecznie usuwa z nich resztki makijażu.

NOWA KOSMETYKA to naturalne kosmetyki i detergenty. Płyny do prania i czyszczenia zawierają zaledwie naturalne składniki, m.in. szare mydło i glicerynę. Ekstremalna pasta czyszcząca dobrze radzi sobie z cięższymi zabrudzeniami, jednak jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia i biodegradowalna. Produkty pakuje się w minimalistyczne opakowania, łatwe do przetworzenia lub ponownego użycia.

Mus czyszczący MOMMY’S SOAP to naturalny detergent do sprzątania wanny, prysznica, zlewu, płytek czy armatury. Olejek grejpfrutowy zapewnia świeży zapach oraz ma działanie przeciwbakteryjnie.

BALJA to ekologiczne środki czystości bez plastiku. Proszek do zmywarki czy prania pakowany jest w kartonowe pudełka. Ich skład jest dokładnie opisany na stronie internetowej, razem z właściwościami każdego składnika. Nawet wybielacz do ubrań ma prosty i naturalny skład!

Mydło do naczyń DOLINA CZEREMCHY jest w szklanym opakowaniu i zawiera same naturalne składniki, głównie zmydlone oleje roślinne. Jest wygodne w użyciu, wydajne i pachnące olejkiem z rozmarynu.

Mydło gospodarcze 4SZPAKI nadaje się do prania, czyszczenia różnych powierzchni oraz ciała! Nie niszczy dłoni, tylko je pielęgnuje. Mydło można zmydlić na wilgotnej gąbce lub zetrzeć na tarce i wymieszać płatki z wodą — tak powstanie naturalny i uniwersalny płyn czyszczący.

JOHN ECON to ekologiczne środki do zmywarki (tabletki, proszek, sól, nabłyszczacz), do prania i czyszczenia domu. Nie zawierają żadnych barwników ani aromatów. Mają w składzie 100% naturalnych substancji czyszczących. Pakuje się je wyłącznie w kartonowe pudełka lub szkło.

KOSMETYKI DLA to przede wszystkim kosmetyki do twarzy, ciała i włosów, ale również naturalne detergenty. Ziołoczyścik to uniwersalny płyn składający się w 99% z surowców pochodzenia naturalnego, takich jak odwar z mydlnicy, czyli naturalnego środka powierzchniowo czynnego. Proszek do mycia naczyń w zmywarce ma tylko 3 składniki — i to wystarczy!

BESYMBIO ma w ofercie kilka środków czystości — i wszystkie naturalne! Są bezzapachowe i pakowane w szklane butelki. Specjalne płyny pomogą wymyć smoczki, dziecięce butelki, zabawki i nocniki, wyprać ubrania noworodka oraz dobrze zmyć z owoców i warzyw brud, konserwanty oraz środki chemiczne.

W sklepach staje coraz więcej stacji typu Refill. By jeszcze bardziej ułatwić kupowanie kosmetyków i detergentów bez opakowań, YOPE otwiera kolejne punkty, gdzie produkty można wlać do własnych opakowań. Znajdują się już w drogeriach, sklepach oraz supermarketach Carrefour!

Jakich detergentów używasz na co dzień w domu? Czytasz ich składy? A może wolisz bardziej naturalne opcje? Daj mi znać w komentarzu!


Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *