Dzisiaj temat bardzo życiowy… Czym wycierasz się i podcierasz na co dzień? Dlaczego chętnie czytasz skład jedzenia i ubrań… a nie zwracasz uwagi, co kilka razy dziennie dotyka twoich najbardziej delikatnych i wrażliwych miejsc?
Papier toaletowy, ręczniki kuchenne i chusteczki higieniczne to nie tylko tysiące wycinanych drzew dziennie, ale też chemiczne wybielacze na bazie chloru, formaldehydy czy oleje mineralne na bazie ropy naftowej. Nic z tego nie powinno się znaleźć blisko nas, a już szczególnie naszych części intymnych… czy delikatnej pupy dziecka!!!
Jednorazowy papier
W internecie i przeróżnych kampaniach ekologicznych mówi się dużo o niebezpieczeństwach związanych z jednorazowymi słomkami, kubeczkami na kawę czy foliowymi torebkami. A na inne jednorazowe produkty, takie jak papier toaletowy, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne czy papierowe serwetki… spuszczana jest zasłona milczenia.Dlaczego takie produkty są zagrożeniem nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia? Czemu mylnie nazywa się je “papierem”? I wreszcie — jak znaleźć skuteczne i tanie alternatywy?
Niebezpieczeństwa jednorazowego papieru
Do produkcji papieru toaletowego na całym świecie wycina się 27 000 drzew… DZIENNIE! Tylko w USA zużywa się ok. 6,5 miliarda kg papierowych ręczników rocznie. Trzeba do tego wyciąć ok. 270 miliardów drzew (Tylko w USA! Tylko w 1 rok!). Aby prododukować papier potrzebna jest też ogromna ilość wody, energii oraz ok. 100 tys. rodzajów chemikaliów! Większość papieru ma biały kolor dzięki chlorowym wybielaczom, które łatwo dostają się do naszych organizmów. Większość papieru zawiera też formaldehydy i BPA — kancerogenne substancje chemiczne!
Papier czy nie papier?
Papier toaletowy zrobiony jest z krótkich włókien celulozowych, które mają rozpuszczać się w wodzie. Ręczniki papierowe oraz chusteczki higieniczne wykonane są z takich samych włókien wymieszanych z żywicą, przez co papier tak szybko się nie rozpuszcza. Papier toaletowy, ręcznik kuchenny i chusteczki nie powinny więc lądować w niebieskim koszu — włókna celulozowe nie nadają się do recyklingu. Używany, barwiony czy wybielany papier nie powinien być również wrzucany do odpadów bio czy kompostu, ponieważ nie wiemy, jak substancje chemiczne zachowają się podczas rozkładu. Napis 100% biodegradowalny jest więc mylny. Takie śmieci należy wyrzucać z odpadami mieszanymi.
Mokre chusteczki
Chusteczki nawilżone są bardzo wygodną opcją, jednak wcale nie ekologiczną. Takie chusteczki zatykają rury i nie powinno się ich spuszczać w toalecie (nawet wbrew napisowi na opakowaniu)! Często w składzie mają chemiczne substancje drażniące i wywołujące alergie (pochodne ropy naftowej, emulgatory, detergenty, konserwanty, syntetyczne perfumy). Najlepszą mokrą alternatywą jest… bidet! Częste podmywanie się wodą jest o wiele bardziej higieniczne niż wycieranie suchym papierem i bezpieczniejsze niż mokra chusteczka pełna chemii. Jeśli nie mamy bidetu, dobrą inwestycją jest słuchawka natryskowa, którą umieszcza się obok toalety, lub deski myjące, które można zamieścić na toalecie. Mokre chusteczki możemy również zrobić w domu — i wcale nie wymaga to wiele wysiłku. Wystarczy do zwykłej butelki przelać wodę i spryskać nią papier. Do wody można dodać odrobinę aloesu lub naturalnego płynu do higieny intymnej. Taką mieszanką można też obmywać się po każdej wizycie w toalecie, dzięki czemu zużyjemy mniej papieru toaletowego. Najlepiej, jeśli butelka ma korek “niekapek” lub atomizer, dzięki czemu woda będzie lecieć pod dużym ciśnieniem.
Polskie marki
Chusteczka.com to bardzo kolorowe i urocze chusteczki, które są też delikatne (z batystu bawełnianego) i praktyczne, Poza tym w sklepie są też wielorazowe serwetki oraz małe ręczniczki do rąk – alternatywa dla papierowego ręcznika.
Matka i córy szyją wielorazowe, bawełniane chusteczki i serwetki. Można kupować je na sztuki oraz w zestawie – 50 sztuk + użyteczny, drewniany podajnik.
Wielorazowe chusteczki Last Object wykonane są z organicznej bawełny z certyfikatem GOTS. Silikonowe opakowanie mieści 6 chusteczek i ma osobną kieszonkę na zużyte chusteczki. Jedna paczka Last Object zastępuje ok. 3000 jednorazowych chusteczek!
Yellow Nana to wielorazowe, NIEpapierowe ręczniki kuchenne. Dobrze czyszczą i zbierają wodę. Są wykonane z miękkiej bawełny posiadające cerfytikat Oeko-Tex Standard 100. Można je wielokrotnie prać w pralce.
By Moana to lniane tekstylia domowe. Wielorazowe serwetki uszyte są w 100% z certyfikowanego lnu. Dostępne pojedynczo oraz w komplecie 4 sztuk.
Eco Gift ma w swojej ofercie kolorowe ręczniki kuchenne wykonane z bawełny i bambusa. Jedna rolka zawiera 7 ręczników połączonych napami.
Ręczniki kuchenne So Linen uszyte są z lnu, który dobrze absorbuje wodę. Mogą służyć za ściereczki lub ręczniki do wycierania rąk. Są szyte w Polsce, z europejskiego lnu z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.
Powiedz mi szczerze czy używasz bielonego papieru i jednorazowych chusteczek? Może to już czas poszukać alternatyw oraz zrobić przysługę swojemu ciału i planecie?
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.