Wiskoza wzbudza wiele kontrowersji… Reklamuje się ją jako naturalny materiał, który ma być bardziej ekologoczną opcją dla plastikowych tkanin. Ale czy to prawda?
Moda na ubrania z wiskozy
Wiskoza (nazywana też sztucznym jedwabiem) w ostatnich latach stała się bardzo popularnym materiałem, z którego tworzy się coraz więcej ubrań, podszewek i akcesoriów. Często w sklepach i na metkach wiskoza prezentowana jest jako tkanina naturalna, która jest bardziej ekologiczną opcją niż plastikowy poliester. Otóż nic bardziej mylnego! Takie informacje to zwykły greenwashing.Wizkoza to tkanina utworzona z celulozy drzewnej (głównie z bambusa, eukaliptusa, sosny lub buku). Obecnie aż 6% materiałów produkowanych przez przemysł tekstylny to właśnie tkaniny z celulozy. Do 2025 roku produkcja wiskozy ma osiągnąć wartość 28 miliardów dolarów!Dlaczego wiskoza nie jest dobrym wyborem, a wręcz jest to zagrożeniem dla nas i dla Planety?
Właściwości wiskozy
Przede wszystkim wizkoza nie powinna być nazywana materiałem naturalnym. Naturalne są tylko te tkaniny, które są wykonane z biodegradowalnego surowca i wytwarza się je w naturalny sposób, np. bawełna, len, konopie czy wełna. Wiskoza nie jest też materiałem syntetycznym, ponieważ bazuje na surowcu pochodzenia roślinnego. Wiskoza jest więc materiałem sztucznym (albo pół-syntetycznym). Lubimy wiskozę za to, że jest bardziej “oddychająca” niż poliester, lekka, przewiewna i wygodna. Ma o wiele lepsze właściwości niż plastikowe tkaniny, ponieważ skóra się w niej nie poci.Jednak nie można porównywać poliestru z wiskozą — są to zupełnie inne materiały o różnych właściwościach. Co je łączy to fakt, że ich produkcja ma bardzo zły wpływ na środowisko naturalne.
Co jest nie tak z wiskozą?
Wiskozę produkuje się z celulozy drzewnej. Rocznie wycina się ok. 100 milionów drzew, tylko pod produkcję tej tkaniny. To ogromne zagrożenie dla klimatu. Większość drewna pochodzi z obszarów zagrożonych wylesieniem, takich, jak i Indonezja czy Chiny. Zwierzęta żyjące w wycinanych masowo lasach już teraz są gatunkami zagrożonymi (tygrysy, orangutany). Drzewa nie wyrastają tak szybko, jak są wycinane. Wiele naturalnych lasów w Indonezji znika na zawsze — wycina się je pod uprawy eukaliptusa, z których produkuje się celulozę.
Wiskoza vs. bawełna
Wiskoza i bawełna to dwa najbardziej popularne materiały w przemyśle tekstylnym. Do ich produkcji używa się ogromnej ilości chemikaliów i jeszcze więcej słodkiej, pitnej wody. Jednak kiedy bawełniana rewolucja już się dzieje, wiskoza ma przed sobą daleką drogę. Nawet polskie marki produkują ubrania z bawełny organicznej, która pochodzi ze zrównoważonego źródła (weryfikuje to np. certyfikat GOTS). Popularna też staje się bawełna z recyklingu. O wiele trudniej jest dostać ubranie wykonane z certyfikowanej wiskozy, która pochodzi z terenów niezagrożonych wylesieniem. Trudno jest wyeliminować chemikalia z procesu produkcji wiskozy, bo są one niezbędne do wytworzenia celulozy.
Co kupować zamiast wiskozy?
Naturalne ubrania z drugiej ręki. W second handach można dostać koszule i t-shirty z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len.
Ubrania z tkanin z recyklingu. To nowe ubrania z używanych tkanin, które nie wymagają produkcji nowego surowca. Np. koszule ZODZYSQ.
Lniane bluzki czy sukienki, takie jak ta marki Clue, będą służyć nam przez lata. W praniu włókna lnu wzmacniają się. Im dłużej nosimy ubranie, tym tkanina robi się trwalsza.
Konopie to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów. Jej produkcja wymaga niewiele wody, a włókna konopne są bardzo wytrzymałe. CannaWear to basicowe elementy uszyte właśnie z dzianiny konopnej.
Tencel to tkanina z celulozy drzewnej, do której produkcji używa się naturalny, nietoksyczny rozpuszczalnik. To jest jej przewaga nad wiskozą. ANSIN to ubrania uszyte m.in. z certyfikowanego tencelu.
Odzież z certyfikowanej bawełny. Wiele polskich marek, np. Cottonganic produkuje ubrania z bawełny pozyskanej w sposób zrównoważony.
Zawsze podczas zakupów warto szukać tkanin z certyfikatem. Jeśli bardzo zależy nam na ubraniu z wiskozy, niech będzie to wyłącznie tkanina certyfikowana, oznaczona znakiem VEOCEL.
Kupujesz ubrania z wiskozy? A może jej unikasz? Daj mi znać w komentarzach
Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.