Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
Dlaczego należy kupować odzież i bieliznę z certyfikatem GOTS?
Co to jest certyfikat GOTS?
Global Organic Textile Standard (GOTS) to międzynarodowy certyfikat, który gwarantuje wysoką jakość tekstyliów, ekologiczny proces produkcji, pakowania oraz dystrybucji. Firmy, które go posiadają, muszą dostosować się do wysokich standardów. Ich przestrzeganie jest szczegółowo sprawdzane minimum raz w roku.
Co może otrzymać taki certyfikat?
Surowce naturalne takie jak:
- bawełna
- wełna
- jedwab
- len
- konopie
Mogą to być zarówno włókna, dzianiny czy tkaniny, jak i gotowe ubrania oraz tekstylia domowe. GOTS nie oznacza wyrobów skórzanych!
Produkty złożone z minimum 95% certyfikowanych włókien ekologicznych zaliczają się do kategorii ORGANIC (organiczne), a te z min. 70% – MADE WITH (X%) ORGANIC (wyprodukowanych z procentowym użyciem surowców organicznych).
Oszczędność wody i energii
Surowece z certyfikatem GOTS są uprawiane w sposób zrównoważony.
Taka uprawa wiąże się z niewielkim zużyciem wody oraz energii. Standardowe uprawy pochłaniają o wiele więcej zasobów.
System oczyszczania ścieków minimalizuje zużycie wody i sprawia, że raz wykorzystana wraca do obiegu.
Wszystkie zasady ekologicznej produkcji, które weryfikuje GOTS, pozwalają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery aż o 94%!
Organiczne uprawy
Surowce uprawia się w sposób organiczny.
Taka bawełna, len czy konopie pochodzą z upraw, na których nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych, pestycydów ani herbicydów.
Nasiona nie mogą być modyfikowane genetycznie.
Zakazuje się stosowania metali ciężkich, formaldehydów, rozpuszczalników aromatycznych, szkodliwych wybielaczy, PCV oraz alergenów.
Owcza wełna
Wełna również może posiadać certyfikat GOTS. Kluczowa jest tutaj zrównoważona hodowla owiec. Jej warunki ściśle określają przepisy ekologiczne.
Owce muszą być dobrze traktowane, odżywiane i żyć na dużej przestrzeni. Pobór wełny nie może mieć negatywnego wpływu na ich zdrowie czy życie.
Pozyskany surowiec musi być produkowany w sposób etyczny i kontrolowany na każdym etapie produkcji.
Zasoby ludzkie
Aby posiadać certyfikat GOTS, trzeba również zwracać uwagę na zasoby ludzkie! Firmy nie mogą zatrudniać ludzi nielegalnie, muszą gwarantować godne warunki płacy i pracy (na każdym etapie produkcji), a dzieci czy żadna inna osoba nie mogą być do niej przymuszone.
Wszystkie zakłady produkcyjne, które wyrabiają poszczególne materiały lub części ubioru, muszą przestrzegać podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Pakowanie i dystrybucja
Znak GOTS wiąże się też z odpowiednim opakowaniem. W 2014 ściśle określono zasady pakowania przesyłek.
Materiały używane do opakowania wyrobów muszą podlegać recyklingowi lub być przyjazne dla środowiska.
Opakowanie z certyfikatem GOTS powinno nie zawierać plastiku. Do pakowania Używa się materiałów z recyklingu, kartonów, naturalnych wypełniaczy oraz papierowej taśmy klejącej. Wysokie standardy dotyczą też sposobu transportowania i dystrybucji produktów.
Polskie manufaktury używające tkanin z certyfikatem GOTS
- THE ODDER SIDE
- OSNOVA
- TYSZERT
- Brunoszka
- Skrojone
- imprm studio
- GAU
- Blokforms
- Roe & Joe
- Pantalones
- blisko
- Looks by Luks