Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
Jak wydawać mniej w Święta?
Według badań Deloitte, w tym roku każda i każdy z nas wyda na Święta Bożego Narodzenia średnio 2 129 zł – o 200 zł więcej niż jeszcze rok temu! Kupimy więcej prezentów, jedzenia, dekoracji świątecznych, ubrań i choinek. Większym wydatkom sprzyja inflacja i związane z nią wyższe ceny. Wpływa na nie również rosnący popyt na jednorazowe zakupy: lampki i bombki, które w przyszłym roku wyrzucimy, nowy outfit, który ubierzemy na Wigilię oraz liczne prezenty dla znajomych i kolegów z pracy, bo przecież “wypada” każdemu coś kupić. A więc… Jak zmienić nawyki zakupowe na kolejne święta?
#1 Ozdoby z drugiej ręki
Zamiast kupować, wykorzystaj ozdoby, które już masz w domu! Jeśli znudziły ci się dekoracje, które masz, poszukaj takich z drugiej ręki. W internecie jest sporo używanych rzeczy w dobrym stanie, które szukają nowego właściciela. Wymieniaj się ozdobami z rodziną i znajomymi. Oddaj świątecznego aniołka za szklaną bombkę i kolorowe lampki za choinkowy łańcuch. W ten sposób każdy zdobędzie nowe dekoracje bez wydawania pieniędzy.
Kup sztuczną choinkę z drugiej ręki. Zachowaj świąteczne opakowania i torby na prezenty – na pewno się jeszcze przydadzą!
#2 Zrównoważona moda
Jeśli szukasz nowego ubrania na święta, odwiedź sklepy second hand oraz vintage. W internecie znajdziesz mnóstwo ubrań z drugiej ręki. Zamiast kupować nowe ubrania, zainwestuj w kilka akcesoriów, które odmienią Twój outfit. Sprawdź dodatki i biżuterię od polskich projektantów, którzy używają materiałów z recyklingu.
Sprezentuj ukochanej osobie coś specjalnego, wyprodukowanego przez polskie manufaktury – torbę z tkaniny z odzysku, ceramiczne kolczyki albo opaskę z jedwabiu second hand.
#3 Mniej jedzenia
12 potraw nie musi być koniecznością na świątecznym stole… jeśli spędzacie wigilię w 2 lub 3 osoby! Wybierzcie swoje ulubione potrawy i przygotujcie je razem na Wigilię.
Wykorzystaj resztki – zrób zupę rybną z głów i ogonów karpia albo pasztet z warzyw po barszczu. Jeśli już nie możesz albo po prostu nie masz ochoty jeść świątecznych dań, zamroź je na później.
Nadmiar jedzenia ze świątecznego stołu oddaj do miejscowej jadłodzielni, która rozdysponuje je pomiędzy osoby ubogie. Nie pozwól, by jedzenie się marnowało!

#4 Kupuj lokalnie
Zaopatrz się lokalnie w produkty na świąteczny stół: ryby, grzyby, miód czy przetwory. Zamiast kupować w supermarkecie, sprawdź wyroby u lokalnych sprzedawców.
Zapytaj miejscowych rzemieślników, czy mogliby wykonać dla ciebie świąteczne ozdoby, np. bombki ze szkła albo wełny, naturalną ikebanę lub domek z piernika.
Sprawdź lokalne szkółki leśne, w których można kupić choinkę. Zapytaj o opcję wypożyczenia lub zwrócenia jej po świętach. Poproś o połamane gałązki choinek – wykorzystaj je do ozdabiania prezentów, stołu świątecznego albo zrób z nich wieniec na drzwi.
#5 Dekoracje DIY
Zamiast kupować kartki świąteczne, przygotuj je sam(a) – rysując, malując, wyklejając albo po prostu drukując świąteczne grafiki z internetu.
Postaraj się wykonać ozdoby do domu czy na choinkę, które niewiele kosztują. Ususz pomarańcze, zawieś pierniki na choince, zrób makramę lub bombki na szydełku. Pozbieraj gałązki lub szyszki – możesz nawet pomalować je sprayem. Zrób dekoracje z papieru, filcu albo masy solnej. Są to też super pomysły na prezenty!
A może stworzysz swój własny… kalendarz adwentowy? Wykorzystaj opakowania, woreczki lub kartoniki i zapakuj w nie ulubione drobiazgi. Ucieszą się z niego nie tylko dzieci!
#6 Jeden prezent na osobę
Jeśli męczy Cię kupowanie ogromnej ilości prezentów, może lepiej zastanowić się nad zmianą zwyczajów i kupowaniem… tylko jednego prezentu!
Na miesiąc przed Wigilią (albo wcześniej) zorganizuj rodzinne losowanie – każdy z członków rodziny wylosuje jedną osobę, której zrobi prezent (mama kupi cioci, ty kupisz wujkowi itd.). W ten sposób każdy kupi i dostanie jeden prezent. Ustal też limit cenowy, na jaki możecie sobie pozwolić.
Ograniczenie prezentów pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też stres i marnotrawstwo. W Święta warto skupić się na czasie z rodziną zamiast na zakupach!
#7 Zgaś światło
Zainwestuj w lampki LED, które zużywają do 80% mniej energii niż te zwykłe. Przy rosnących cenach za prąd robi to ogromną różnicę!
Poszukaj solarnych ozdób na balkon lub do ogrodu. Łańcuchy, girlandy i lampki o przeróżnych kształtach będą długo się palić, a Ty nie zapłacisz za to nic!
Postaw na świece! Zgaś światło i ciesz się ciepłym światłem ozdobnych świeczek oraz ich pięknym aromatem. Wybieraj wyłącznie te wykonane z naturalnych wosków!
