Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
Świece – wyjaśniam, jakie są najlepsze i polecam moje ulubione manufaktury ze świecami!

Świece dostępne w supermarketach i sieciówkach są po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zawierają wosk parafinowy, który przy spalaniu wydziela trujące substancje powodujące wtórne zanieczyszczenia powietrza. A tego nie chcemy w naszych domach! Przy masowej produkcji świec parafinowych mało kto zwracał uwagę, że parafina to pochodna ropy naftowej. Podczas spalania uwalnia drażniące toksyny, które dostają się do naszego układu oddechowego. Dodatkowo takie świece są farbowane syntetycznymi barwnikami oraz dodaje się do nich sztuczne aromaty, których nie należy wdychać. Spalanie takich świec może prowadzić do bólów głowy, migren, problemów z koncentracją, problemów oddechowych i alergii. Takich świec nie powinno się zapalać, jeśli w domu są dzieci albo kobiety w ciąży. Na świecach parafinowych zwykle nie ma nawet napisanego składu, więc nie wiemy właściwie, co się w nich znajduje, jakie barwniki, substancje zapachowe albo czy takie świece mają dodatek oleju palmowego. Dlatego polecam ci przede wszystkim bezpieczne i naturalne świece, które możesz bez żadnych obaw palić w swoim domu. Do tego wszystkie są polskiej produkcji, wytworzone przez małe, lokalne manufaktury, które warto wspierać, bo produkują najlepszej jakości świece, z bezpiecznych surowców i o cudownych aromatach!
Naturalne woski… czyli jakie?
Naturalne woski mogą być pochodzenia roślinnego (sojowe, rzepakowe, kokosowe…) albo pochodzenia zwierzęcego (wosk pszczeli). Wosk sojowy powstaje jako efekt uboczny uprawy ziaren soi, głównie w USA i Brazylii. Jest to produkt całkowicie naturalny. Nie oznacza jednak, że jest ekologiczny – do tego trzeba sprawdzić odpowiednie certyfikaty. Nie wydziela toksycznych substancji przy spalaniu, co dzieje się w przypadku np. popularnej parafiny. Wosk rzepakowy jest lokalną i wegańską alternatywą dla wosku sojowego. Wosk pszczeli natomiast nie jest wegański. To efekt uboczny produkcji miodu, więc warto zapytać o takie świece lokalnego pszczelarza oraz korzystać ze świec produkowanych przez manufaktury, które pozyskują go lokalnie.
Takie woski mają bardzo wiele zalet, są m.in.
- nietoksyczne, bo nie kopcą się ani nie dymią
- biodegradowalne
- bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i zwierząt
- lepiej absorbują olejki zapachowe, a ich aromat roznosi się równomiernie podczas spalania świecy
- nie zawierają produktów ropopochodnych
- spalają się 2-3 razy wolnej niż parafina
Przez niższą temperaturę topnienia, gorące woski naturalne nadają się do masażu i pielęgnacji ciała. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych skutecznie odżywia i chroni skórę. Do tego spalany wosk sojowy nie kopci się ani nie uwalnia tyle dwutlenku węgla, przez co jest bezpieczniejszy i łagodniejszy dla naszego organizmu. Nawet w przypadku zabrudzenia ubrania czy powierzchni w domu, wosk sojowy można z łatwością usunąć ciepłą wodą z mydłem. Nie pozostawia śladów ani tłustych plam.
Zawsze warto sprawdzić pochodzenie i certyfikaty danego wosku lub zapytać o nie producenta świec. Wosk rzepakowy powinien być pozyskiwany w Europie, a pszczeli nawet bardziej lokalnie, w Polsce. Jeśli wosk sojowy ma certyfikat NON GMO to znaczy, że został wyprodukowany z ziaren soi niemodyfikowanych genetycznie. Dokument ten wydaje międzynarodowa organizacja Eurofins Food Safety Solution Limited.
Do tego warto zwrócić uwagę na pojemnik – najlepiej, jeśli jest to niebarwione lub ciemne szkło, które jest łatwe w recyklingu oraz na knoty wykonane z niebielonej bawełny lub drewna. Najlepsze będą woski niefarbowane, chociaż poleciłam poniżej jedną manufakturę, która barwi swoje świece. Warto, by za zapach odpowiadały naturalne olejki eteryczne albo certyfikowane substancje zapachowe.
Czasami spotykam się z opisem, że świece czy woski zapachowe działają aromaterapeutyczne. Naturalne olejki eteryczne mają właściwości relaksujące, kojące, dodające energii czy nawet właściwości lecznicze, bo pozyskuje się je z surowców roślinnych. Jednak podgrzewanie olejków eterycznych może zmniejszyć lub nawet zmienić ich lecznicze właściwości, dlatego do aromaterapii nie poleca się używać świec czy wosków. One bardziej mają dawać nam przyjemność, miłe skojarzenia i odczucia niż działanie terapeutyczne. Jeśli zależy nam na aromaterapii olejkami eterycznymi to lepiej rozpylić je w powietrzu za pomocą dyfuzora lub butelki z atomizerem, którą spryskamy pokój (mieszanką wody i olejków). Kropelkę olejku o niskim stężeniu można dać na poduszkę lub wmasować bezpośrednio w skórę, np. w skronie lub nadgarstki. Nie powinny to być jednak duże ilości, bo mogą podrażnić skórę. Takie olejki można też rozcieńczyć z neutralnym olejem roślinnym i używać do relaksacyjnego masażu. Olejki eteryczne świetnie nadają się też do kąpieli. Wymieszaj je z roślinnym olejem lub skrop nimi sole kąpielowe. Nie dodawaj ich bezpośrednio do wody w wannie, by uniknąć podrażnień skóry.
W Internecie pojawia się bardzo dużo różnych opinii na temat świec naturalnych, np. że niektóre olejki eteryczne ulegają zniszczeniu pod wpływem ciepła, mają różne temperatury zapłonu, syntetyczne substancje zapachowe weryfikuje się różnymi metodami, które każdy może zakwestionować. Niektórzy rezygnują z wosku sojowego, bo zwykle transportuje się go z innego kontynentu (głównie z USA albo Brazylii), na rzecz lokalnych wosków, które mają mniejszy ślad węglowy. Wosk pszczeli jest pochodzenia zwierzęcego, co zawsze będzie argumentem dla wegan. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne i dlatego warto kupować świece od sprawdzonych producentów, którzy dostarczają przede wszystkim jakościowe i bezpieczne świece. Uważajmy na świeczki wytwarzane przez kogoś samodzielnie w domu, gdzie dodany olejek może się zapalić, gdzie dodane są np. suszone kwiaty, które mogą się zająć, albo gdzie zbyt cienki słoiczek pęknie pod wpływem temperatury.
Nie igraj z ogniem! Czyli o bezpiecznym paleniu świec
Paląc świecę mamy do czynienia z ogniem, więc pamiętaj, by:
- Umieść świecę z dala od przeciągów, materiałów łatwopalnych (np. zasłon czy firanek), poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
- Przed odpaleniem świecy możesz przyciąć knot, dzięki czemu unikniesz kopcenia.
- Postaw ją na niepalnej, równej powierzchni, możesz też wykorzystać podstawkę.
- Nie pozostawiaj zapalonej świecy bez nadzoru! Koniecznie zgaś ją przed wyjściem z domu czy przed pójściem spać.
- Nie przykrywaj świecy ani nie nachylaj się bezpośrednio nad nią, bo możesz się oparzyć.
- Pamiętaj, że słoiczek się nagrzewa i może być gorący w trakcie palenia świecy.
- Zapalonej świecy nie należy przenosić, by uniknąć rozproszenia ogrania.
- Przed pójściem spać zgaś świecę i dobrze wywietrz pomieszczenie.
Naturalne świece polskich producentów
Polecenia marek są dostępne dla moich Patronów. Dołącz do Patronite i zdobądź nieograniczony dostęp do poleceń najlepszych marek oraz ubrań czy kosmetyków. Czekają też tam na Ciebie zniżki na niektóre produkty. Na Patronite znajdziesz polecenia wełnianych i lnianych ubrań, jeansów, bielizny, naturalnych strojów sportowych czy etycznych kosmetyków do makijażu. Polecenia są na bieżąco sprawdzane i uzupełniane o nowe marki.
