Czy napis “z wełny Merino” powinien zachęcać do zakupu… czy raczej odstraszać? Zobaczcie, z czym wiąże się produkcja wełny, na co zwracać uwagę kupując swetry i płaszcze oraz czym można zastąpić wełnę.
Wełna Merino
Wełna pozyskiwana z Merinosów jest uważana za najlepszą – jej włókna są gładkie, miękkie, trwałe, nie elektryzują ani nie drapią. Większość owiec z gatunku Merino hodowana jest w Australii i Chinach. Stamtąd transportuje się surowiec na inne kontynenty. Wełna jest surowcem naturalnym i biodegradowalnym. Jej wybór może wydawać się słuszny, jednak nie zdajemy sobie sprawy, z czym tak naprawdę wiąże się masowe pozyskiwanie wełny.
Skąd pochodzi wełna?
Wełna Merynosów australijskich stanowi obecnie 50% światowej produkcji wełny. Merynosy, jak i inne owce narażone są na wiele szkodliwych praktyk:
W fałdach skóry owiec mogą gromadzić się mszyce i ich larwy, dlatego praktykuje się tzw. mulesing, czyli wycinanie skóry wokół odbytu (bez znieczulenia), co zapobiegnie gromadzeniu się larw. Owce wykrwawiają się i cierpią z powodu otwartych ran.
Na co zwracać uwagę kupując rzeczy z wełny Merino?
Przede wszystkim na certyfikaty oraz informacje na temat hodowli owiec, z której producent skupuje wełnę: jej miejsca oraz warunków, w których żyją zwierzęta. Wiarygodnymi certyfikatami są:
- ZQ / ZQRX Merino
- RWS (Responsible Wool Standard)
- GOTS (Global Organic Textile Standard)
Eko alternatywy dla wełny Merino
Istnieje sporo alternatyw dla wełny z Merynosów, które mogą bardziej przypaść nam do gustu oraz okazać się ciekawym i praktycznym rozwiązaniem:
- lokalna wełna z Polski (np. z Polskiej Owcy Górskiej)
- wełna z odzysku uzyskana np. ze starych koców, płaszczy albo swetrów
- wełniane ubrania z drugiej ręki
- swetry wykonane z certyfikowanej bawełny
Polskie marki szyjące z eko wełny (i nie tylko):
NAGO pozyskuje kaszmir z recyklingu. Włókna odzyskanych swetrów kolejno się rozbija, oczyszcza i przerabia na nową przędzę. W ten sposób używa się ponownie surowca, który już istnieje.
Drugi Splot to ubranka oraz dodatki dla dzieci szyte w 100% z kaszmiru z upcyclingu.
Iskry to sklep, w którym można dostać swetry i bluzki z drugiej ręki wykonane ze 100% wełny.
furora do szycia używa wyłącznie surowców pierwotnych. Nie kupuje gotowej włóczki, ponieważ często ma nieznane pochodzenie i jakość, którą ciężko zweryfikować. Poza tym Furora korzysta z materiałów naturalnych takich jak mięta, kukurydza, wodorosty czy… sproszkowana perła!
Kopyto to polska marka szyjąca czapki z wełny Merino od hodowców, którzy nie praktykują mulesingu.
Marzena miesza na Islandii. Sama dzierga czapki i swetry z wełny pozyskanej od lokalnych owiec. Działa pod szyldem Gamla knitwear.
Natula to odzież z naturalnych materiałów, m.in. golfy i bluzy z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS oraz kardigany uszyte z 85% z lnu i 15% wełny.
GAU produkuje z bawełny organicznej ciepłe golfy w różnych fasonach.
Brunoszka ma w swojej ofercie wegańskie, wafelkowe swetry wykonane z lnu i bawełny.
Czy kupujesz ubrania z Merynosów? A może z innych rodzajów wełny?