Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
EKO ŚCIEMA: #5 Polskie marki odzieżowe produkują w kraju i oferują dobre warunki pracy szwaczkom
Wspieranie polskich marek jest super, ale czy na pewno produkują one w sposób sprawiedliwy i etyczny? Jak to sprawdzić i dlaczego to takie ważne?
Gdzie produkują polskie firmy?
Coraz częściej podczas zakupów stawiamy na polskie marki i firmy. I jest to dobry odruch, ponieważ warto wspierać lokalny biznes. Jednak wiele polskich marek wcale nie produkuje w Polsce, ale korzysta z taniej siły roboczej w krajach Trzeciego Świata. Firmy często sprowadzają surowce z innych kontynentów i współpracują z kontrahentami np. z Chin, dzięki czemu obniżają koszty produkcji. Ostatecznie wyrób wcale nie jest lokalny. Dostaje tylko łatkę “produkt polski”, nawet jeśli nie został tam wyprodukowany.
Tania siła robocza
Wiele polskich i europejskich firm korzysta z taniej siły roboczej. Kupując takie produkty, nieświadomie wspieramy:
- wyzysk ludzi w biednych krajach
- łamanie praw człowieka
- zanieczyszczenie środowiska danego kraju
- rosnące różnice społeczne
- głodowe płace
- fizyczne i psychiczne wykorzystywanie kobiet, które stanowią większość pracowników fabryk
Podstawowe problemy polskich marek produkujących w Azji:
brak transparentności co do procesu produkcji, warunków pracy szwaczek pracujących w Indiach, Chinach czy Bangladeszu
eksploatacja ludzi spowodowana chęcią zysku i obniżenia kosztów produkcji
nieznane pochodzenie surowców oraz ich nadmierna eksploatacja prowadząca do trwałych zmian środowiskowych, zanieczyszczeń oraz do niskiej jakości materiałów
Praca polskiej szwaczki
Napis na metce informujący, że ubranie zostało uszyte w Polsce, nie załatwia problemu. Według informacji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, polskie szwalnie również wykorzystują pracowników. Codziennością jest tam praca po godzinach, płacenie od uszytej sztuki bez jasnej stawki, płatność na czarno, opóźnienia w wypłatach, brak urlopów, poniżanie i psychiczne znęcanie się nad pracownikami. Np. za uszycie żakietu sprzedanego za ok. 300 zł, szwaczka dostaje zaledwie 15 zł. Szwaczki są niedoceniane, a ich ciężką pracę uważa się za niewartościową. Mimo że wykonują skomplikowaną pracę techniczną i są niezbędne w przemyśle odzieżowym!
Na co zwrócić uwagę kupując ubrania polskich marek?
na miejsce produkcji, a nie tylko siedzibę firmy. Najlepszą opcją są produkty wyprodukowane w 100% Polsce, z lokalnych (krajowych lub europejskich) surowców
na marki transparentne, które udostępniają publicznie koszty produkcji oraz warunki pracy w szwalniach
rozpiskę wyjaśniającą rzeczywisty koszt, na który składa się: produkcja, materiały, praca, podatki oraz marża
Polskie marki produkujące lokalnie i w sprawiedliwych warunkach:
ŁYKO to warszawska marka, która szyje etycznie. Ubrania i pościel szyte są w Polsce, z polskiego i litewskiego lnu. Marka praktykuje transparentność cenową: pod każdym produktem w sklepie znajduje się informacja o kosztach materiałów, pracy, podatków, kosztach stałych i inwestycyjnych.
Bodymaps to oryginalne stroje kąpielowe, które powstają w niewielkiej, rodzinnej szwalni niedaleko Łodzi. Dzianiny sprowadzane są z Włoch i w większości stanowią materiały z recyklingu, m.in. z wyłowionych z oceanów sieci rybackich.
Luck Official to polskie kapelusze z naturalnych materiałów. Wszystkie są robione ręcznie, w tradycyjnej manufakturze. LUCK chętnie pokazuje kulisy swojej działalności i to, jak wygląda produkcja kapeluszy. Marka zatrudnia specjalistów w dziedzinie kapelusznictwa, dzięki czemu tradycyjne rzemiosło nie zanika.
Elementy to eleganckie i klasyczne kroje, które nie wychodzą z mody. Marka przyjmuje z powrotem ubrania, których już nie nosimy i daje im nowe życie. Biuro firmy połączone jest ze szwalnią. Zatrudnione są w nich osoby o różnej narodowości, płci, wieku czy kwalifikacjach. ELEMENTY to firma transparentna: jasno podaje rzeczywiste koszty produkcji każdej sztuki odzieży. Poza tym przynajmniej 1% zysku ze sprzedaży przeznaczone jest na inicjatywy społeczne.
dzieńdobry to kolorowe i bardzo zabawne ubrania. Są szyte w całości w Łodzi. Marka bezpośrednio współpracuje z niewielkimi zakładami i manufakturami. Wspiera lokalnych rzemieślników i rozwija się dzięki ich umiejętnościom. Wszystkie etapy produkcji odbywają się lokalnie — nadruki, wykrawanie elementów oraz szycie ubrań.
Czekam na Twoje polecenia polskich firm, które szyją ubrania w sposób etyczny i dbają o swoich pracowników