Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Uncategorized
Czy twój bank wspiera wydobycie paliw kopalnych?
Coraz więcej banków chce być bardziej “eko” i wprowadza działania ograniczające zużycie papieru i plastiku. Dokumenty wysyłane są w formie elektronicznej zamiast papierowej, a karty kredytowe robi się z bardziej ekologicznego tworzywa.
Promują ekologiczne inicjatywy oraz akcje społeczne. Udzielają tzw. zielonych kredytów hipotecznych na budownictwo z użyciem bardziej zrównoważonych materiałów.
Ale czy to wszystko? Czy inwestycje finansowe banków realnie wpływają na stan otaczającego nas środowiska?
Ostatnio zapytałam Was na Instagramie, czy wiecie, jakie inwestycje wspiera Wasz bank? Ponad 90% odpowiedziało… że nie ma o tym pojęcia! A to właśnie bank i instytucje finansowe udzielają pożyczek największym koncernom paliwowym.
W latach 2016-2020 banki udzieliły ponad 1,6 biliona dolarów pożyczek oraz gwarancji firmom z branży paliw kopalnych, planującym i rozwijającym projekty związane z ropą naftową, gazem i węglem – wynika z raportu przygotowanego przez 18 organizacji klimatycznych. […] Łącznie 12 projektów, na które zwrócono uwagę w raporcie, może wytworzyć co najmniej 175 gigaton dodatkowych emisji CO2. To prawie 75 proc. budżetu węglowego, który musi być przestrzegany, by ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, jak twierdzą naukowcy z Climate Analytics.
Zamiast przyjąć rygorystyczne podejście, które zapobiegnie ekspansji sektora paliw kopalnych i ułatwi ich stopniowe wycofywanie, światowe banki odmawiają wycofania się z fatalnego dla świata trendu wzrostu wydobycia paliw kopalnych. […]
W 2020 r. zaczęły pojawiać się pierwsze duże banki, które zobowiązały się do redukcji finansowanych emisji do zera netto do 2050 r. To niewiele znaczy, jeśli banki nie zaczną wycofywać się z ogromnych projektów związanych z paliwami kopalnymi”.

Tylko w zeszłym roku 60 banków udzieliło 100 podmiotom szeroko pojętego sektora paliwowego kredytów opiewających na ponad 185 mld dolarów (m.in. takim firmom jak Saudi Aramco czy ExxonMobil).
Szczególnie niepokojące jest to, że finansowane były kapitałochłonne projekty połączone z ponadprzeciętną dewastacją środowiska.
44 globalne banki (z 60 największych) podjęły jednocześnie zobowiązania klimatyczne oraz finansowanie projektów dotyczących paliw kopalnych na kwotę 146 miliardów dolarów!

Bank Crédit Agricole w ramach akcji #mniejplastiku wprowadził karty kredytowe z ekotworzywa, które rozkłada się szybciej niż plastik (w odpowiednich warunkach).
Crédit Agricole jest jednym z sześciu francuskich banków, które na największą skalę finansują firmy związane z paliwami kopalnymi. Banki te w sumie wydały ok. 47 miliardów dolarów na inwestycje związane z wydobyciem paliw… i to tylko w 2021 roku! Plastik wytwarza się właśnie z pochodnych ropy naftowej. Francuskie instytucje finansowe królują w rankingach finansowania sektora paliw kopalnych. Tylko dwa duże banki z Francji zapowiedziały wycofanie się z finansowania węgla, ropy i gazu do 2030 roku.

Czy banki mogą być ekologiczne?
Banki powinny być przede wszystkim transparentne pod względem swoich inwestycji i jasno przedstawiać, jakim firmom udzielają kredytów.
Ekologiczny bank inwestuje w odnawialne źródła energii, wspiera firmy oparte na zrównoważonym rozwoju oraz inicjatywy społeczne.
Ograniczanie plastiku czy papieru przez banki to akcje o minimalnej efektywności. Głównym celem powinno być zaprzestanie finansowania firm, których działania szkodzą środowisku na ogromną skalę. Wszystkie działania powinny być spójne i przejrzyste.

Cytaty pochodzą z artykułów: https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8039869,banki-inwestuja-miliardy-w-energetyczne-projekty-zanieczyszczajace-swiat.html,komentarze-najnowsze,1, https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8430290,bankom-trudno-odejsc-od-finansowania-paliw-kopalnych.html, https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8392057,francuskie-banki-inwestuja-w-firmy-z-sektora-paliw-kopalnych-najwiecej-w-europie.html