Lato, luksus… i len! Polecam najlepsze lniane ubrania polskich marek!

Len to jedno z najzdrowszych włókien na ubrania i tekstylia, bo jest zdrowym mikrośrodowiskiem dla naszej skóry. Od wieków był uprawiany w Polsce i w Europie. Włókna lniane tkano, a następnie szyto z nich ubrania, pościele i tekstylia domowe. Nawet jeśli masz negatywne doświadczenia z lnem, bo w dzieciństwie miałaś lnianą koszulę, która “drapała” albo kupiłaś kiedyś lnianą sukienkę z sieciówki, która okazała się nieprzyjemna w dotyku i niewygodna, to nie zrażaj się! Dzięki odpowiednim technologiom len jest dzisiaj gładkim i przyjemnym włóknem, a polscy producenci zapewniają jakościowe tkaniny oraz odpowiednie wykończenie.


Kilka ciekawostek na temat lnu:


🌱 Len jest zdrowym i naturalnym środowiskiem dla naszej skóry, dlatego warto zakładać na siebie lniane ubrania, a nawet bieliznę, przez cały rok.

🌱 Len jest higroskopijny i stwarza skórze odpowiedni mikroklimat. Nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Nie gromadzą się w nim bakterie, jest antywirusowy i nie zawiera szkodliwych pestycydów.

🌱 Można nosić go przez cały rok, bo zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i komfort termiczny. Zimą nada się pod wełniane swetry. 

🌱 Ubrania z lnu mogą być drogie, jednak jest to inwestycja na wiele lat, ponieważ taka odzież nie płowieje, nie rozciąga się ani nie mechaci. Materiał nie niszczy się w praniu, wręcz przeciwnie – im jest starszy, tym sploty są mocniejsze, a sama tkanina robi się bardziej miękka i wytrzymała.

🌱 Uprawia się go w Europie, a nawet w Polsce, dzięki czemu tkanin nie trzeba transportować z daleka i ogranicza się ślad węglowy.

🌱 Do tego uprawa lnu jest bardziej ekologiczna niż uprawa bawełny – potrzebuje o wiele mniej wody i nie wymaga użycia pestycydów.

🌱 Lniane odpady służą do produkcji papieru oraz izolacji, a ziarna wykorzystuje się w przemyśle spożywczym.


Dla kogo len?


Lniane ubrania idealnie nadadzą się dla osób, które:

  • zmagają się z różnego rodzaju problemami skórnymi, takimi jak alergie, AZS czy nadwrażliwość, bo jest neutralny dla skóry, nie podrażnia ani nie uczula
  • więcej się pocą, bo jest przewiewny i higroskopijny, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i pochłania wilgoć
  • cenią sobie komfort, szukają ubrań lekkich i wygodnych
  • chcą zainwestować w dobrej jakości ubrania na lata, które nie wymagają częstego prania i wytrzymają z nami wiele sezonów
  • lubią naturalne tkaniny i nie chcą mieć negatywnego wpływu na środowisko
  • chcą kupować ubrania z drugiej ręki, bo warto szukać dobrej jakości lnianej odzieży w drugim obiegu, która często jest w okazyjnych cenach

Jak kupować lniane ubrania? Jak rozpoznać ich jakość?


Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe, lniane ubrania czy używane, warto sprawdzić czy skład to 100% lnu. Będzie mówić o tym informacja na metce, ale niestety sieciówki i firmy o nieznanej renomie mogą oszukiwać ze składem. By sprawdzić, czy materiał to rzeczywiście len najlepiej jest:

  • Zgnieść fragment tkaniny w dłoni — jeśli się pogniotła to mamy do czynienia ze 100% lnem. Jeśli się nie gniecie, to najprawdopodobniej jest to mieszanka włókien, np. taniej bawełny, a nawet włókien syntetycznych takich jak poliester.
  • Przyjrzeć się fakturze tkaniny. Len ma niejednorodną, supełkową strukturę, nie jest zupełnie gładki ani nie ma idealnie równomiernego koloru. Ma widoczną fakturę, nieco szorstką pod palcami. Pokrywa ją delikatny meszek.
  • Dotknąć materiał palcami. Lniana podróbka będzie gładka, a nawet śliska. Będzie mienić się w świetle, a czysty len zawsze będzie matowy.
  • Sprawdzić cenę. Len nigdy nie będzie tani, bo jego uprawa i obróbka są droższe niż innych włókien. Dlatego niektórzy producenci sprzedają mieszanki bawełny, wiskozy, a nawet poliestru, jako tkaninę lnianą. Szybko to zweryfikujemy patrząc na cenę. Jeśli koszula kosztuje mniej niż 100 zł to raczej podróbka.
  • Zweryfikować producenta. Niestety marka, która oszczędza na kosztach produkcji, będzie korzystać z taniego, chińskiego lnu niewiadomego pochodzenia lub z surówek bawełniano-poliestrowych, które nie będą trwałe i nie przetrwają długiego noszenia czy prania.
  • Sprawdzić gramaturę. Czasem jest w opisie produktu, jeśli robisz zakupy online. Możesz też zapytać o nią producenta. Tkanina powinna mieć co najmniej 150 g/m². Len nie powinien prześwitywać, jeśli patrzysz bezpośrednio na tkaninę. Będzie za to prześwitywać, jeśli popatrzysz przez tkaninę pod światło.

Polecam aż… 20 polskich marek z lnianymi ubraniami!


Polecenia marek są dostępne dla moich Patronów. Dołącz do Patronite i zdobądź nieograniczony dostęp do poleceń najlepszych marek oraz ubrań czy kosmetyków. Czekają też tam na Ciebie zniżki na niektóre produkty. Na Patronite znajdziesz polecenia wełnianych i lnianych ubrań, jeansów, bielizny, naturalnych strojów sportowych czy etycznych kosmetyków do makijażu. Polecenia są na bieżąco sprawdzane i uzupełniane o nowe marki.


Jak dbać o lniane ubrania?


Warto odpowiednio dbać o lniane ubrania, by służyły nam jak najdłużej. Ważna jest nie tylko jakościowa produkcja lnianych koszul, spodni czy sukienek, ale też dbanie o ubrania na co dzień. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się lnem przez wiele lat. Pamiętaj, by:

  • Nie prać często lnu, na pewno nie po każdym założeniu! Len jest antybakteryjny, antywirusowy i antygrzybiczym, nie pochłania mocno zapachów, więc wystarczy wietrzenie lub potraktowanie parownicą dla odświeżenia.
  • Prać lniane ubrania w temperaturze 30°C lub ręcznie. Kieruj się instrukcjami na metce. W przypadku pościeli czy obrusów temperatura może być wyższa, dlatego zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta.
  • Używać naturalnych detergentów i zrezygnować z wybielaczy oraz płynów do płukania. Możesz płukać lniane ubrania w roztworze octu i wody.
  • Nie wirować! Wirowanie niszczy włókna oraz może je rozciągnąć, dlatego po praniu delikatnie odciśnij nadmiar wody. Jeśli już chcesz odwirować wodę to ustaw wirowanie na max. 400 obrotów.
  • Nie suszyć ich w suszarce bębnowej, ale wywiesić do naturalnego wyschnięcia, najlepiej na płasko lub na wieszaku. Po wyjęciu z pralki strzepnij je delikatnie. Nie susz lnianych ubrań na pełnym słońcu.
  • Naturalny len zawsze będzie się gniótł i to jest normalne. Pogniecione, lniane ubranie to nie powód do wstydu. Tak właśnie wyglądają naturalne tkaniny bez żadnych domieszek. Prasuj len przy użyciu parownicy lub przed prasowaniem żelazkiem użyj pary, by łatwiej wyprasować zagniecenia. Prasuj zawsze na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *