Koszyk jest pusty: 0,00 zł
Blog
EKO ŚCIEMA: #17 Recykling jest rozwiązaniem na rosnący problemem śmieci
Recykling nas nie uratuje… jeśli nie zaczniemy produkować mniej śmieci!🙄 Sprawdź poniżej, jakie są obecne dane dotyczące recyklingu w Polsce i w Europie 🗑💸
Co jest nie tak z recyklingiem?
Kiedy wydaje nam się, że system recyklingu sprawnie i skutecznie przetwarza nasze śmieci (przecież sporo za to płacimy!), tak naprawdę jesteśmy w kryzysowym momencie gospodarki odpadami. Śmieci przybywa, a infrastruktury do ich przetwarzania czy miejsc do ich składowania jest coraz mniej.
W 2020 roku recyklingowi w Polsce podległo zaledwie 29% odpadów! I jest to liczba, która może być zawyżona. Bo nie wszystkie śmieci, które trafiają do recyklingu, mogą zostać ponownie przetworzone. Poza tym dane GUSu oraz te z UE różnią się od siebie i trudno je zweryfikować.
Produkuje się coraz więcej plastiku, który nigdy nie trafia do recyklingu… Jak to się dzieje i jakie są dane na ten temat?
Dane z Polski
Według danych Ministerstwa Środowiska ponad 42% Polaków i Polek nie podejmuje działań mających na celu zmniejszenie ilości generowanych śmieci w swoim domostwie. Większość z nich nie wie, jak je zredukować, a co trzecia osoba uważa, że nie jest to dla niego/niej istotne. Przeważająca część respondentów nie naprawia zepsutych rzeczy, nie sprzedaje rzeczy używanych ani nie wykorzystuje powtórnie przedmiotów, które już posiada.
Według danych Parlamentu Europejskiego, w Polsce podlega recyklingowi 30-40% odpadów z tworzyw sztucznych:

Polska spala w specjalistycznych spalarniach ok. 1,1 mln ton śmieci (ok. 16% wszystkich odpadów komunalnych).
Aż 114 milionów ton odpadów rocznie generuje polski przemysł, głównie górnictwo (63 miliony ton). Odejście od przemysłu ciężkiego i wydobycia węgla znacznie zmniejszyłoby ilość odpadów, które nie nadają się do przetworzenia.
Z roku na rok w Polsce rośnie o kilka procent liczba odpadów komunalnych. W 2020 roku zebrano 13,1 miliona ton (o 2,9% więcej niż rok wcześniej), czyli 342 kg odpadów od każdego Polaka (o 10 kg więcej niż w 2019).
W ostatnich latach ilość śmieci na każdego mieszkańca Polski wzrosła bardzo gwałtownie: w latach 2004-2008 było to 7 kg, a w latach 2016-2020 aż 39 kg!
Co się dzieje w Unii?
Nie tylko Polska, ale cała Europa, ma ogromny problem ze śmieciami. Kraje unijne produkują 26 mln ton opakowań rocznie, a przetwarzają zaledwie 1/3 tych śmieci. Aż 50% europejskich odpadów jest wywożona poza UE, najczęściej do krajów azjatyckich. Kiedyś głównym ich odbiorcą były Chiny, jednak po wprowadzeniu ograniczeń ich miejsce zajęły: Tajlandia, Tajwan, Turcja, Indonezja oraz Malezja. Kraje te nie mają lepszej infrastruktury gospodatki odpadami niż Europa. Część śmieci trafi tam do recyklingu, jednak większość jest po prostu wyrzucana na wysypiska albo spalana.
Produkcja i spalanie plastiku są bardzo niebezpiecznie dla atmosfery. Tylko w 2019 r. ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych zatruło nasze powietrze!
Przyczyn takiej gospodarki odpadami w Polsce i w Europie jest sporo:
- brak technologii oraz infrastruktury do przerważania odpadów, wieloletnie zaniedbania i brak odpowiednich inwestycji w tej dziedzinie
- jakość finalnego produktu, jego ilość i cena – dla przetwórców recykling musi być opłacalny jakościowo i ilościowo, co nie zawsze ma miejsce
- rozmaitość tworzyw sztucznych, które utrudniają proces recyklingu
- nieumiejętna segregacja odpadów w gospodarstwach domowych – 70% naszych odpadów to te zmieszane, które nigdy nie trafią do recyklingu, mimo że znajdują się w nich tworzywa nadające się do powtórnego przetworzenia

Efektywny recykling
Gospodarka odpadami wymaga ogromnych zmian, zarówno w prawie i w przepisach europejskich, jak i w samej produkcji opakowań, nawykach konsumpcyjnych czy późniejszej segregacji śmieci. Efektywny recykling nie będzie miał miejsca, jeśli od razu nie wprowadzimy:
- gospodarki obiegu zamkniętego
- większej ilości systemów kaucyjnych
- dofinansowania infrastruktury zajmującej się segregacją i przetwarzaniem odpadów
- większych opłat dla producentów opakowań, którzy nie biorą odpowiedzialności (środowiskowej ani finansowej) za wyprodukowane przez nich odpady
- jasnych zasad tworzenia opakowań łatwych do recyklingu oraz mniejszej ich ilości
- lepszej segregacji odpadów w domach
Recykling powinien być ostatecznością!
…a nie rozwiązaniem! Jedyną radą na problem śmieci jest… nieprodukowanie ich, unikanie jednorazowych opakowań oraz wykorzystywanie powtórnie tego, co już mamy!
Dlatego kupuj produkty na wagę i zainwestuj w wielorazowe alternatywy dla codziennych przedmiotów!
Nie ma jednego sposobu na to, jak ograniczyć ilość śmieci, nawet tych, które teoretycznie mogą zostać przetworzone. Dlatego zanurkuj do swojego śmietnika i sprawdź, czego jest tam najwięcej! Czy są tam plastikowe butelki po wodzie? Może przerzucisz się na kranówkę? Czy jest tam dużo woreczków po owocach i warzywach – może zaczniesz używać wielorazowe worki?
WIELORAZÓWKA to internetowy sklep zero waste, w którym można kupić wielorazowe, ekologiczne akcesoria, polskie, naturalne kosmetyki oraz odzież i bieliznę z bawełny organicznej.

MATKA I CÓRY to ręcznie szyte akcesoria zero waste, które powstają z odzyskanych materiałów. Można nabyć tam wielorazowe chusteczki, serwetki, torby i woreczki.

DZIADKOWIE BIZNESU to wyszukiwarka, która pomaga odszukać małe zakłady rzemieślnicze i sklepy w okolicy, prowadzone przez osoby starsze. Warto jej użyć, jeśli chcemy naprawić buty, wieczne pióro, parasol, kupić porządny kapelusz czy rękawiczki na miarę, albo jeśli szukamy krawcowej lub szklarza w naszym mieście.

LAST OBJECTS pozwala znacznie zredukować ilość śmieci, jakie generujemy w łazience. W ich ofercie są wielorazowe waciki do twarzy i do uszu oraz bawełniane chusteczki higieniczne.

NA GRAMY to sklep zero waste, w którym można dostać żywność oraz kosmetyki na wagę. Stacjonarne oddziały znajdują się we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim.

Grafiki pochodzą ze stron internetowych i/lub oficialnych profili w mediach społecznościowych producentów oznaczonych w artykule. Żadna z nich nie została użyta do celów komercyjnych ani handlowych.